Odpowiedź :
Trzy warunki występowania ciągłego transportu wody w roślinie to:
- transpiracja
- parcie korzeniowe
- występowanie wiązek przewodzących
Transpiracja - czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin przez: aparaty szparkowe (transpiracja szparkowa), skórkę (transpiracja kutykularna) i przetchlinki. Transpiracja ma podstawowe znaczenie w przewodzeniu wody przez tkanki roślinne, obniża też temperaturę rośliny chroniąc ją przed przegrzaniem. Transpiracja jest procesem fizjologicznym. Ubytek wody z powierzchni roślin jest uzupełniany przez nią za pomocą systemu korzeniowego.
Parcie korzeniowe - Polega ono na wypieraniu wody przez korzenie do łodyg i liści. Przyczynia się ono do krążenia soków roślinnych, zwłaszcza przed pojawieniem się liści. Powstaje ono dzięki zwiększeniu stężenia jonów w tkankach rośliny w stosunku do wody w glebie. Woda wnika do rośliny zgodnie z powstałym gradientem stężeń na drodze osmozy. Wytworzone w ten sposób ciśnienie pozwala na podniesienie słupa wody na dosyć dużą wysokość i dostarczenie jej wraz z rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi do całej rośliny.
Działające wiązki przewodzące - Ich system rozciąga się od korzeni do łodyg i liści. Tkanką transportującą wodę w roślinie jest drewno.