Odpowiedź :
W cyklu Krebsa zachodzi bardzo ciekawa zależnośc: mimo tego, że tlen nie jest zużywany w tym cyklu przemian, w przypadku jego nieobecności cykl Krebsa nie zachodzi. Dzieje się tak, ponieważ tlen jest niezbędny do uwolnienia NADH i regeneracji NAD+, co pozwala na kontynuację cyklu.
Cykl Krebsa, inaczej cykl kwasu cytrynowego, jest niezbędnym do życia szlakiem metabolicznym, w którym zbiegają się drogi procesów utleniania podstawowych substratów oddechowych, czyli cukrów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych.
Krótkie rozrysowanie przebiegu tych reakcji:
1. Reszta kwasu octowego (2 atomy węgla) zostaje przeniesiona z acetylo CoA na szczawiooctan (4 atomy węgla). Prowadzi to do powstania cytrynianu (6 atomów węgla).
2. 6-węglowy izocytrynian zostaje przekształcony w 5-węglowy alfa-ketoglutaran.
3. Alfa-ketoglutaran przechodzi w 4-węglowy bursztynylo-CoA.
4. Zachodzi fosforylacja substratowa - tworzony tutaj GTP jest całkowicie równoważny ATP pod względem energetycznym.
5. Szczawiooctan ponownie wchodzi w reakcję z acetylo-CoA, zamykając tym samym koło cyklu.
Cykl Krebsa stanowi końcowy etap utleniania cukrów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Dostarcza wodór z utlenianych substancji do łańcucha oddechowego, gdzie powstaje drugi produkt kompletnego rozkładu związków organicznych - woda.
Dodatkowo, cykl Krebsa posiada duże znaczenie jako pula metabolitów dla przemian anabolicznych, np. dla syntezy aminokwasów lub glukoneogenezy.