W jaki sposób A. Mickiewicz w „ Reducie Ordona „ przedstawił wojska polskie i rosyjskie? (podaj po cztery określenia). Czy opisana w utworze walka dotyczy jedynie dosłownie obrony Woli w Warszawie ? Jakie inne uniwersalne treści przekazuje?.



Odpowiedź :

Raduga

Obraz wojsk polskich i rosyjskich i motyw walki w Reducie Ordona

O czym jest utwór?
Reduta Ordona opowiada o obronie przyczółka na warszawskiej Woli w czasie powstania listopadowego. Wiersz przedstawia bohaterski czyn dowodzącego obroną Juliana Ordona, który by uniemożliwić Rosjanom zdobycie składu amunicji na jej terenie, wysadza redutę w powietrze.

Jak Mickiewicz przedstawia wojska?

  • za pomocą kontrastu kolorystycznego (Rosjanie - "czarna kolumna", Polacy - biała reduta)
  • poprzez porównanie dysproporcji wojsk (Rosjanie mają "dwieście armat", polska reduta "sześć tylko miała harmat")
  • przez pryzmat położenia walczących (Rosjanie jak zdobywcy - "już Moskal rogatki wywalał", Polacy przegrywają - "ostatni bombardyjer")
  • na podstawie swoich sympatii (Rosjanie to "nieprzyjaciół kupa", a Polacy - "nasi")

Motyw walki
Walka przedstawiona w wierszu jest czymś więcej niż starcie Polaków z Rosjanami. Car przedstawiony jako tyran uciskający cały świat, a Polacy jako ci, którzy starają się wyzwolić spod jego jarzma. Jest to zatem również walka dobra ze złem. Poeta porównuje wysadzenie reduty do działania Boga i przepowiada, że gdy ziemią zawładnie tyrania, Bóg ją zniszczy.