W jaki sposób rodzaj wiązania chemicznego wpływa na właściwości substancji?



Odpowiedź :

Rodzaj wiązania chemicznego wpływa na następujące właściwości substancji:

- stan skupienia

- temperatura wrzenia

- temperatura topnienia

- rozpuszczalność

- lotność

  • Wiązanie kowalencyjne - inaczej wiązanie atomowe - jest to uwspólnienie pary elektronowej pomiędzy atomami. Jest trwałym wiązaniem: substancje z takim wiązaniem nie przewodzą prądu elektrycznego, rozpuszczają się w rozpuszczalnikach niepolarnych, nie dysocjują w roztworach wodnych
  • Wiązanie jonowe - powstaje w wyniku przyciągania się jonów o przeciwnych znakach. O związkach chemicznych, w których występuje wiązanie jonowe, mówi się, że są to związki jonowe. Właściwości: wysoka temperatura wrzenia i topnienia, wytrzymałość mechaniczna, przewodzenie prądu elektrycznego, rozpuszczalność w wodzie.
  • Wiązanie koordynacyjne - nie powstaje na skutek uwspólnienia elektronów. Wiązanie takie jest tworzone pomiędzy atomem pierwiastka posiadającego wolną parę elektronową (donorem) a atomem nazywanym akceptorem elektronów.
  • Wiązanie wodorowe - nie jest typowym wiązaniem chemicznym, w tym sensie, że nie powstaje ono na skutek wymiany elektronów i jest zwykle dużo mniej trwałe od innych wiązań. Wiązanie wodorowe polega na „dzieleniu” między dwoma atomami (np. tlenu) jednego atomu wodoru, tak, że atom wodoru jest częściowo połączony z nimi oboma.