Odpowiedź :
Dramat romantyczny a dramat antyczny.
Zasady rządzące dramatem podlegały poprzez okres istnienia tego gatunku nieustannym zmianom, dramaty wystawiane w każdej epoce różniły się od siebie w niebagatelnym stopniu. Oto trzy różnice pomiędzy dramatem romantycznym a antycznym:
- W dramacie romantycznym odchodzi się od zasady trzech jedności. Zasada ta ustalała, że akcja musi się toczyć w jednym czasie, miejscu i wątku, od którego nie odchodzono. W Dziadach cz. II złamanie zasady trzech jedności można zauważyć chociażby w tym, że każda zjawa jest osobnym wątkiem.
- Rezygnacja z wiodącej roli chóru - w dramacie antycznym, np. Rycerzach Arystofanesa, rolę klamry kompozycyjnej, nieodzownej dla fabuły pełnił chór. W dramacie romantycznym chór nie musi występować, a jeśli występuje może pełnić rolę dosyć poboczną. W części drugiej Dziadów, najbardziej wpływowym udziałem chóru jest słynna kwestia "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...", ale rola chóru nie jest w żadnym stopniu porównywalna do roli chóru w dramacie antycznym.
- Wprowadzenie scen zbiorowych - w dramacie antycznym na scenę wprowadzono maksymalnie trzech aktorów, podczas gdy w dramacie romantycznym występowały już pełnoprawne sceny zbiorowe, w których pojawiać się mogła w zasadzie nie ograniczona liczba postaci.