Odpowiedź :
Wybrałem dyscyplinę zwaną "kombinacją norweską" na igrzyskach rozgrywanych zimą. Zasady tej dyscypliny są następujące:
- rozgrywa się jedną serię skoków, najczęściej na dużej skoczni, a następnie bieg na nartach, najczęściej na 10 kilometrów.
Dyscyplina ta powstała w XIX wieku w Norwegii, stąd też jej nazwa. 12 lutego 1879 klub Christiania Skikklub zorganizował pierwszy konkurs w tej dyscyplinie. Z początku jeszcze nie mierzono długości skoku, a jedynie oceniano go w skali od 1 do 5. W latach 80. i 90. XX wieku do tej dyscypliny wprowadzono skok w stylu "V", co znacznie bardziej chroniło skoczków i pozwoliło im osiągać większe dystanse. Z pewnością dyscyplina ta wymaga dużo umiejętności i aktywnego przejścia ze skoku do biegu z nartami.
Wybitni sportowcy z tej dyscypliny to na przykład:
- Hannu Kalevi Manninen
- Felix Gottwald
- Jakub Cieślar
- Jan Cudzich
- Mikołaj Wantulok
- Szymon Dubiel
Państwa, które królują w tej dyscyplinie to:
- Niemcy
- Austria
- Norwegia
Wybrałem tę dyscyplinę, ponieważ wydaje mi się bardzo interesująca. To ciekawe, że uczestnicy najpierw skaczą, a potem muszą jeszcze na nartach biec 10 kilometrów. Wydaje mi się, że potrzeba tu dużo motywacji i zaparcia, by w ogóle ukończyć taki bieg. Z pewnością jednak ten sport jest bardzo rozwijający i przynosi jego uczestnikom duże samozadowolenie. Co interesujące, chyba najwięcej medali zdobyli w nim właśnie Norwedzy.
Warto zapoznawać się z różnymi dyscyplinami Igrzysk Olimpijskich. Dobrze pamiętać, że na przykład Zimowe Igrzyska to nie tylko skoki narciarskie. Mamy tu różne dyscypliny, często trudne i mieszane, a często nawet takie, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Warto interesować się Igrzyskami Olimpijskimi, gdyż rywalizuje na nich wiele państw świata i możemy sami nauczyć się rywalizacji fair play.