Odpowiedź :
W jaki sposób warunki geograficzne i terenowe wpłynęły na powstanie cywilizacji starożytnej Grecji?
Zarówno wyspy, jak i Grecja kontynentalna były terenami skalistymi i górzystymi. Występowały tam gleby typu górskiego, kiepskiej jakości dla upraw rolnych. Dlatego też żywność sprowadzano z zakładanych przez Greków kolonii rozsianych po całym basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Ponadto Grecja leży w obszarze klimatu śródziemnomorskiego, który cechuje się wysokimi temperaturami w lecie i rzadko kiedy ujemnymi w zimie. Była to przyczyna częstych susz nawiedzających cywilizację, co również wymusiło zakładanie kolonii. Sprawiło to, że głównymi uprawami starożytnych Greków były oliwki i winogrona.
Znajdujące się w Grecji kontynentalnej łańcuchy wysokogórskie spowodowały niejednolity rozwój cywilizacji, wpływając na powstanie wielu miast-państw. Był to efekt problemów z komunikacją poprzez trudno dostępne przełęcze. Spowodowało to, iż głównym środkiem transportu i przekazywania wiadomości stały się okręty. Dlatego antyczni Grecy musieli być doskonałymi żeglarzami. Ponadto rozwój żeglugi wpłynął na upowszechnienie się rybołówstwa, choć pogoda sprzyjająca wypływaniu w morze występowała tylko pomiędzy majem a październikiem.
Grecja, tak samo dzisiejsza, jak i antyczna, położona jest na południowym skraju Półwyspu Bałkańskiego. Cywilizacja ta w starożytności rozwijała się także na terenach półwyspu Peloponez, krain historycznych Macedonii i Tracji, zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej oraz na rozlicznych wyspach Morza Egejskiego, Jońskiego, Kreteńskiego i Śródziemnego, do których należą między innymi Kreta czy Rodos. Wyspy te były położone dość blisko siebie.
Głównymi bogactwami naturalnymi Grecji były srebro i glina, których używano jako odpowiednio środka do bicia monety oraz wyrobu naczyń. Materiały te również eksportowano, podobnie jak inne wyroby rzemieślnicze. Pozostałe metale sprowadzano z innych regionów lub wydobywano w koloniach.