Odpowiedź :
Koncepcja losu człowieka w świecie starożytnych Greków na postawie "Antygony" Sofoklesa.
Sofokles w "Antygonie" przedstawił, charakterystyczną dla świata starożytnych Greków, tragiczną koncepcję losu ludzkiego. Nieuchronność losu człowieka, nieprzewidywalność wydarzeń, konieczność wystąpienia określonego skutku to główne cechy jego wizji życia ludzi.
Przykładem tragicznej koncepcji losu ludzkiego jest król Edyp, który niezależnie od swoich czynów, chęci, czy zamierzeń, nie może ustrzec się tragicznego fatum. Bez względu na decyzję jaką podejmie, przeznaczenie zawsze go dopada i los drwi z jego działań.
Działania fatum doświadczyła również Antygona. Zmuszona do wyboru pomiędzy swoim szczęściem, a wymogami religii, niezależnie od podjętej decyzji zawsze poniesie tragiczne konsekwencje. Sytuacja Antygony nie wynika z jej działań, ale jest spowodowana klątwą wiszącą nad całym rodem Labdakidów.
Losy bohaterów tragedii Sofoklesa świadczą o tym, że starożytni Grecy postrzegali człowieka jako zabawkę w rękach losu. Ludzie zdają się być jedynie aktorami w sztuce przeznaczenia, którą napisał ktoś inny. Największą tragedią jest bezsilność człowieka wobec siły kierującej jego życiem.