Odpowiedź :
1. Demokratyzacja życia publicznego dążyła do zapewnienia obywatelom podstawowych praw rządów demokratycznych, zmieniając tym samym ówczesny rząd. Mieszkańcy otrzymali prawa wyborcze, które po pewnym czasie przysługiwały równo wszystkim (nie tylko tym pochodzącym z bogatych domów i mężczyznom).
2. Monarchia parlamentarna to taka, w której głową państwa jest monarcha, dzielący władzę z parlamentem. W tym ustroju uprawnienia monarchy i parlamentu są ściśle ograniczone prawami. Jest to odmiana monarchii konstytucyjnej. Przykładami państw z monarchią konstytucyjną jest np. Wielka Brytania oraz Hiszpania.
System republikański to ustrój polityczny, w którym władza jest sprawowana przez organ wyłoniony w wyniku wyborów na pewien określony czas. Dzieli się ze względu na reżim polityczny na demokratyczny, autorytarny i totalitarny.
3. a) Komuniści - głosili poglądy całkowitego zniesienia ucisku i wyzysku społecznego. Propagowali równość i sprawiedliwość społeczną oraz idealizm społeczeństwa bezklasowego. Postulowali społeczną kontrolę gospodarki, własność środków produkcji i sprawiedliwy podział dóbr.
b) Anarchiści - głosili poglądy zniesienia przymusu, ucisku i wyzysku społecznego. Propagowali wolność, równość i sprawiedliwość społeczną. Nawoływali do zniesienia państwa, które było według nich szkodliwe.
c) Socjaldemokraci - głosili poglądy ochrony praw pracowniczych, równomiernego rozkładu dochodu narodowego oraz równouprawnienia wszystkich klas społecznych. Idea wolności propagowana przez socjaldemokratów oznaczała ochronę i znajomość praw obywatela.
4. Nowymi ideologiami, które powstały pod koniec XIX wieku, były:
- nacjonalizm - przekonanie, że najwyższą wartością jest naród, powiązane z pojęciem patriotyzmu, etnocentryzmu i megalomanii narodowej;
- liberalizm - doktryna stawiająca w centrum człowieka i jego prawa, głosząca m.in. równość, tolerancję i autonomię;
- konserwatyzm - ideologia bazująca na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz umacniania tradycyjnych wartości, propagująca m.in. hasła i wartość w życiu społecznym religii, rodziny, hierarchii i ojczyzny;
- socjalizm;
- komunizm.
5. Emancypantki - uczestniczki ruchu emancypacji kobiet, dążącego do równouprawnienia kobiet. Domagały się zwiększenia udziału kobiet w życiu publicznym, zapewnienia dostępu do szkół średnich i wyższych, jak i poszerzania aktywności zawodowej. Sprzeciwiały się akceptowanym normom społecznym, walcząc o wyzwolenie seksualne kobiet.