Rozwiązane

Oceń znaczenie wojny trzydziestoletniej dla dziejów Europy.
Praca musi być dłuższa
​.



Odpowiedź :

Jakie było znaczenie wojny trzydziestoletniej dla dziejów Europy?

Wojna trzydziestoletnia, toczona w latach 1618-1648, była konfliktem obejmującym swym zasięgiem większość kontynentu Europejskiego. Była istotna dla dziejów Europy z kilku względów:

  1. Była to ostatnia wielka wojna religijna. Po jej zakończeniu w 1648 r. w zasadzie przestały wybuchać konflikty na tle wyznaniowym pomiędzy odłamami chrześcijaństwa, zwłaszcza na terenie Rzeszy Niemieckiej . W wyniku włączenia się do działań wojennych Szwecji oraz udzielenia poparcia przez Francję, protestanci niemieccy nie zostali wyparci z Rzeszy, a nawet stali się dominującym wyznaniem.
  2. Rzesza Niemiecka została poważnie osłabiona. Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego stało się luźnym związkiem państw, co wynikało z porażek Habsburgów. Ponadto z racji toczenia się większości działań wojennych na terytorium I Rzeszy, to tam wystąpiły największe straty ludzkie (kilka milionów osób, stanowiących nawet do 50% ludności tego tworu państwowego). Ludzie ginęli w wyniku działań wojennych, dokonywanych zniszczeń wsi i miast, a także szalejących epidemii. Podobne straty nastąpiły w Czechach, gdzie w wyniku habsburskich represji liczba ludności w XVII wieku skurczyła się o 75%.
  3. Wzrosło znaczenie Francji. Stała się ona największym mocarstwem kontynentalnej Europy, a jej król miał duży wpływ na wewnętrze sprawy ustrojowe Cesarstwa. Był to efekt sukcesów wojsk francuskich, dający temu państwu dobrą pozycję negocjacyjną przy ustalaniu warunków pokoju westfalskiego.
  4. Ukształtował się nowy kontynentalny układ sił, znany jako ład westfalski. Stanowił on podstawę porządku sił w Europie w latach 1648-1789. Charakteryzował się on potwierdzeniem egzystencji suwerennych państw, zawierających zmienne i krótkookresowe sojusze zaczepno-obronne. Wiele krajów, nawet maleńkie państwa składowe Cesarstwa Rzymskiego, prowadziło własną politykę zagraniczną. Wojna stawała się zjawiskiem powszechnym Europy tamtych czasów. Ład ten nazywa się zerobiegunowym, ponieważ ówczesne mocarstwa, na czele z Francją, nie były w stanie wywierać swojego wpływu w sposób niepodważalny na całość kontynentu.
  5. Habsburgowie musieli zredukować swoje wpływy do Czech, którym narzucili katolicyzm oraz represje trwające do 1918r., Węgier i Austrii. W wyniku wojny stracili oni wpływy w Niderlandach oraz szansę na wyrugowanie protestantyzmu w Rzeszy. Niepowodzenia w wojnie oznaczały kres ich dominacji w Europie. Jednakże uczynili oni Czechy, Austrię i Węgry swoimi dziedzicznymi państwami, na które mieli wyłączny niepodważalny wpływ.
  6. Monarchia absolutna zyskała na znaczeniu, ponieważ najpotężniejsze państwo tego typu, czyli Francja, znalazło się w gronie zwycięzców. Po 1648 r. nastąpił wzrost liczby krajów o ustroju absolutnym.
  7. Kres skuteczności armii opartych na najemnikach. W związku z częstymi zmianami stron przez najemnych landsknechtów, zaczęto tworzyć armie oparte na poborze powszechnym lub zawodowe.