Odpowiedź :
Różne wątki w Panu Tadeuszu
Czym jest wątek?
Wątkiem określamy pojedynczy fragment historii układający się w ciąg przyczynowo-skutkowy. Zazwyczaj wątek tyczy się konkretnego wydarzenia, historii danej postaci albo motywu (np. wątek miłosny).
Wątki w Panu Tadeuszu
- Wątek sporu o zamek. Zamek Horeszków po śmierci Stolnika pozostał budowlą niezbyt pożądaną przez spadkobierców ze względu na koszty utrzymania. Hrabia, krewny Horeszki, na początku nie był zainteresowany budynkiem, ale opowieści klucznika Gerwazego sprawiły, że zachwycił go jego tajemniczy, mroczny klimat. Sędzia też pragnie posiadać zamek. Konflikt powoduje najazd na Sopliców, jednak spór zostaje rozwiązany poprzez plan ożenku Tadeusza z Zosią - co dałoby im obojgu prawa do zamku.
- Wątek miłosny. Tadeusz po przybyciu do Soplicowa jest zauroczony piękną Telimeną, myląc ją z tajemniczą postacią, którą zobaczył wcześniej w domu. Kobieta jednak zaleca się zarówno do Hrabiego, jak i Tadeusza. Jednak gdy młodzieniec rozpoznaje Zosię, porzuca uczucie do Telimeny. Epopeja kończy się zaręczynami Tadeusza i Zosi.
- Wątek polityczny. Utwór rozgrywa się w okolicach roku 1812, gdy Napoleon wyrusza na wojnę z zaborcą Polski - Rosją. Jest to moment przełomowy, któremu towarzyszy podniosła atmosfera. Bohaterowie biorą udział w wydarzeniach politycznych - ksiądz Robak przygotowuje powstanie, w Soplicowie pojawiają się ważni dowódcy napoleońscy (w tym generał Dąbrowski). Żołnierze cesarza Francuzów powszechnie witani są z radością.