Przedstaw przebieg rady królewskiej. Znajdź odniesienia do polskiej tradycji szlacheckiej. - Odprawa posłów greckich.



Odpowiedź :

Rada królewska w Odprawie posłów greckich Jana Kochanowskiego.

Odprawa posłów greckich to renesansowy utwór dramatyczny autorstwa Jana Kochanowskiego. Główną osią fabuły są perypetie achajskiego poselstwa, które przybywa do Troi aby odzyskać Helenę, porwaną przez królewicza trojańskiego Priama żoną Menelaosa, króla Sparty.

Przebieg rady. Początkowo głos zabiera król Troi, Priam, który ogłasza, że przed podjęciem decyzji w sprawie wnoszonej przez posłów greckich chce usłyszeć głos swoich doradców. Można tutaj znaleźć nawiązanie do polskich realiów, szlachta bardzo chętnie wywierała wpływ na władców i lubiła kiedy się z nią konsultuje najważniejsze decyzje. Król ogłasza także, że nie chce być posądzony o kierowanie się miłością ojcowską, gdyż najbardziej na sercu leży mu los państwa. Troska o dobro publiczne i los Rzeczpospolitej była szlacheckim ideałem, do którego dążono i który propagowano.

Następnie rozpoczyna się zawzięta dyskusja, która zaczyna Parys przedstawiając swoją wersję sprawy i argumentując, że nie zrobił nic złego. Dysputa jest na tyle zapamiętała, że towarzystwo musi być doprowadzone do porządku przez marszałków sejmowych, którzy stukają swoimi laskami o podłoże. Jest to kolejne nawiązanie do polskiej, szlacheckiej tradycji politycznej, obrady sejmowe były prowadzone przez marszałków, których symbolem władzy była laska marszałkowska.

Narada kończy się głosowaniem, w którym uczestnicy przechodzą na odpowiednie strony sali w celu oddania głosu. Większość głosujących popiera Parysa i postanawia odprawić posłów greckich z niczym.