Mniszek lekarski to jedna z najpospolitszych roślin łąkowych. W jego komórkach występują elementy charakterystyczne dla tej grupy organizmów , czyli a/b. Ich obecność powoduje , że mniszek może przeprowadzić proces c/d. W jego wyniku z udziałem światła powstaje e/f. Mniszek należy do organizmów g/ h i stanika źródło pokarmu dla wielu organizmów g/h.



Odpowiedź :

Mniszek lekarski, jako przykład autotrofa.

Mniszek lekarski to jedna z najpospolitszych roślin łąkowych. W jego komórkach występują elementy charakterystyczne dla tej grupy organizmów, czyli chloroplasty. Ich obecność powoduje , że mniszek może przeprowadzić proces fotosyntezy. W jego wyniku z udziałem światła powstaje glukoza oraz tlen. Mniszek należy do organizmów samożywnych (autotroficznych) i stanowi źródło pokarmu dla wielu organizmów cudzożywnych (heterotroficznych).

Na czym polega proces fotosyntezy?
Fotosynteza to proces wytwarzania związków energetycznych (glukozy) z związków nieorganicznych takich jak dwutlenek węgla i woda, pod wpływem światła. Proces zachodzi z udziałem zielonego barwnika - chlorofilu, który obecny jest w liściach i łodygach roślin.

#SPJ4