DLACZEGO lód nie tonie. Napisz jaki rodzaj oddziaływań międzycząsteczkowych lub wiązań chemicznych odpowiada za to zjawisko. Uzasadnij odpowiedż.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Lód to zamarznięta woda.W wodzie w wyniku oddziałowywania między atomem wodoru o ładunku dodatnim połączonym z atomem silnie elektroujemnym  czyli atomem  tlenu powstaje wiązanie wodorowe.Cząsteczka wody staje się obdarzona ładunkiem elektrycznym i nazywamy ją dipolem dipolem.

W stanie ciekłym cząsteczki wody są w ciągłym ruchu i poruszają się chaotycznie,ale też przyciągają się wzajemnie co powoduje ,że woda zachowuje spoistość.W stanie stałym a takim stanem jest lód przyciąganie cząsteczek wody jest bardzo duże.Dwa atomy wodoru każdej cząsteczki wody tworzą wiązania z dwoma innymi cząsteczkami wody skutek przyciągania elektrostatycznego tworząc charakterystyczną sieć krystaliczną zwana wiązaniem wodorowym.

Woda zamarzając zwiększa swoja objętość,ale jej masa się nie zwiększa,to znaczy ,ze lód jest lżejszy od wody i unosi się na jej powierzchni i nie tonie.

Lód pływa więc w wodzie, ponieważ jego gęstość jest mniejsza od gęstości wody.