Odpowiedź :
Lipidy posiadające wiązania podwójne w cząsteczce nazywamy nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Cechują się one tym, że najczęściej występują w formie płynnej, mają więc niższą temperaturę topnienia niż kwasy tłuszczowe z jedynie wiązaniami pojedynczymi w cząsteczce.
KWASY TŁUSZCZOWE I WIĄZANIA PODWÓJNE
Kwasy tłuszczowe, zbudowane są z węgla, tlenu i wodoru. Kwasy tłuszczowe mogą mieć bardzo małe cząsteczki, jak i tworzyć długie łańcuchy (ponad 18 atomów węgla w łańcuchu). Ze względu na obecność i liczbę wiązań wielokrotnych pomiędzy atomami węgla, kwasy tłuszczowe można natomiast podzielić na nasycone i nienasycone.
- Kwasy tłuszczowe nasycone nie mają wiązań wielokrotnych w cząsteczce. Kwasy te są niezwykle ważnymi dla prawidłowego funkcjonowania komórek i całego organizmu związkami, ponieważ są jednymi z głównych źródeł energii i są elementem strukturalnym wielu organelli komórkowych.
- Kwasy tłuszczowe nienasycone, pod względem budowy chemicznej cechują się one obecnością jednego lub większej liczby wiązań podwójnych pomiędzy atomami węgla w cząsteczce - w zależności od liczby tych wiązań, wyróżniamy kwasy jedno- i wielonienasycone.