Odpowiedź :
Stwierdzenie "Komórki o dużej aktywności metabolicznej mają więcej porów jądrowych od komórek o małej aktywności metabolicznej" jest prawdziwe, ponieważ w takich komórkach zachodzą procesy transkrypcji DNA. Jest to podyktowane zwiększonymi potrzebami metabolicznymi komórki na białka, które są kodowane przez DNA. By proces ekspresji genów był kontynuowany, RNA musi przedostać się do cytoplazmy, gdzie bierze udział w translacji. RNA wychodzi z jądra właśnie przez pory jądrowe, więc ich większa ilość pozwala na baridzje intensywny transport RNA z jądra do cytoplazmy.
EKSPRESJA GENÓW I AKTYWNOŚĆ METABOLICZNA
Ekspresja genów to proces, w którym informacja genetyczna kodowana na DNA jest przepisywna na produkty, czyli białka. Na ekspresję genów składają się dwa etapy:
- transkrypcja - przepisanie DNA na RNA. Zachodzi w jądrze komórkowym.
- translacja - przepisanie RNA na białko. Zachodzi w cytoplazmie na rybosomach.
Te dwa etapy podlegają ścisłej kontroli, ponieważ są podstawowymi procesami biologicznymi w komórce. Oba procesy mogą być moniotorowane na poziomie ich inicjacji, terminacji, modyfikowane mogą (a czasem muszą) być ich produkty.
Pory jądrowe to otwory w podwójnej błonie jądra komórkowego, służące do transportu cząsteczek z jądra komórkowego do cytoplazmy, a czasem też w odwrotnym kierunku.