Odpowiedź :
Postać mówiąca w wierszu Odkrycie Wisławy Szymborskiej prezentuje postawę optymistyczną wobec bohatera lirycznego (naukowca) i pesymistyczną wobec ludzkości.
Tematyka wiersza
Odkrycie to wiersz Wisławy Szymborskiej z 1972 roku. Tematem utworu jest praca naukowca, który doszedł do bardzo ważnego, przełomowego odkrycia. Badacz zaniecha jednak ogłaszania swojego wynalazku. Decyduje się zniszczyć wszelkie dowody i pamięć o odkryciu, by nikt nie wykorzystał go do złych celów.
Podmiot liryczny z jednej strony wierzy (co przypomina wyznanie credo) w badacza i jego umiejętności. Z drugiej strony doskonale rozumie, czemu naukowiec boi się swojego odkrycia i tego, co mogą z nim zrobić inni.
Postawa optymistyczna i pesymistyczna
Optymistyczne nastawienie osoby mówiącej wyraża się w tym, że jest spokojna wobec naukowca i jego postawy. Potwierdzają to słowa z ostatniej strofy: Moja wiara jest ślepa i bez podstaw.
Pesymistyczne jest z kolei myślenie o tym, dlaczego bohater liryczny decyduje się na takie działanie. Podmiot liryczny zdaje się dobrze rozumieć obawy i strach – stąd wiara w mdłości i zimny pot, stąd także wiara w spalenie notatek, utłuczenie tablic (chemicznych).
Podmiot twierdzi, że to się uda. Uda się dzięki prometejskiej postawie jednego człowieka. A musi się udać ze względu na potencjalne zło, które mogą wywołać inni ludzie.