Odpowiedź :
W Pieśni IX Jan Kochanowski ukazuje, że można połączyć stoicyzm i epikureizm. Przekazuje jak żyć, by zachować przyjemność, spokój i szczęśliwość.
Stoicyzm i epikureizm
Są to dwie filozofie, które narodziły się w starożytności.
Stoicyzm wyraża pogląd na spokojne, zdyscyplinowane życie. Nie należy według stoików przejmować się tym, na co nie mamy wpływu, np. nieprzewidywalnym losem (fortuną).
Z kolei epikurejczycy za główny cel życia uważali unikanie trosk i dążenie do przyjemności (ale nie w rozumieniu hedonistycznym).
Postawy w Pieśni IX
Jan Kochanowski w Pieśni IX świadomie odwołuje się do antycznych wzorców (co tylko potwierdza jest renesansowy rodowód).
Pierwsza strofa odwołuje się wyraźnie do postawy epikureizmu. Podmiot liryczny wzywa, by cieszyć się jadłem i strawą, pić wino i jeść gęsi. Wszystko przy akompaniamencie lutni.
Druga strofa wyraża zachowawczość stoików. Sam Bóg wie przyszłe rzeczy, a śmieje sie z nieba – tylko Stwórca wie, co nas czeka, a nam nie sposób się tego dowiedzieć.
Po co więc głowić się nad tymi sprawami, które mogą nas niemiło zaskoczyć? – pyta retorycznie podmiot.
W kolejnych zwrotkach osoba mówiąca snuje rozważania na temat przewrotności losu. Raz szala przeważa na jedną stronę, raz na drugą. Istotnie nie da się rozpoznać, co przyniesie przyszłość.
Podmiot liryczny wyraża także sceptycyzm wobec zbytniego przywiązania do majątku. Poleganie na pieniądzu to bardzo niestabilna inwestycja w życiu stoika.