Odpowiedź :
Szlak bursztynowy przebiegający przez obecne ziemie polskie istniał w okresie wpływów rzymskich.
PRAWDA
Uzasadnienie:
Szlak bursztynowy był uczęszczanym przez rzymskich kupców szlakiem handlowym, gdzie odbywała się wymiana handlowa przywiezionych przez Rzymian towarów na bursztyn. Dokładny przebieg szlaku nie został do końca poznany, jednak pewne jest to, że przebiegał przez Bramę Morawską i Śląsk, a dalej na tereny Wielkopolski i Pomorza aż do Morza Bałtyckiego. Rozkwit szlaku przypada na okres od I do III wieku n.e. O istnieniu szlaku bursztynowego na ziemiach polskich w okresie wpływów rzymskich decydują dwa rodzaje dowodów:
- wzmianki rzymskich pisarzy i innych postaci historycznych żyjących w okresie istnienia Cesarstwa Rzymskiego, np:
- Pilniusz Starszy żyjący w I wieku n.e. (opis wyprawy nieznanego z imienia rzymskiego ekwity nad Morze Bałtyckie w celu pozyskania bursztynu dla cesarza Nerona w dziele literackim "Historia naturalna")
- Klaudiusz Ptolemeusz, grecki geograf i astronom żyjący w II wieku. (dzieło "Geografia" przytacza hipotetyczne nazwy miast znajdujących się na tym szlaku, m.in: Calisia utożsamiana z dzisiejszym Kaliszem czy Askaukalis utożsamiany z dzisiejszą Bydgoszczą.*)
- odkrycia archeologiczne przedmiotów z czasów rzymskich (naczynia, narzędzia, monety, itp.) na terenie dzisiejszej Polski (np: wykopaliska we wsi Ludwinowo koło Włocławka czy nie tak dawne odkrycie znacznej ilości rzymskich monet na czele z najlepiej zachowaną monetą przedstawiającą wizerunek cesarza Wespazjana; na polu na terenie gminy Dołhobyczów)
* - Jednak istnienie miast wymienionych przez Ptolemeusza budzi wątpliwości historyków i badaczy ze względu na znaczną niedokładność siatki geograficznej Ptolemeusza przez co określenie dokładnego położenia tych miast jest niezwykle trudne.