Odpowiedź :
Stopa bezrobocia dla województwa wielkopolskiego w 2013 roku wynosiła 9,55 %.
145 000 : 1 518 000 x 100 % = 9,55 %
Stopa bezrobocia dla województwa warmińsko-mazurskiego w 2013 roku wynosiła 12,20 %.
71 000 : 582 000 x 100 % = 12,20 %
Stopę bezrobocia wylicza się, dzieląc liczbę bezrobotnych przez sumę ludności zawodowo aktywnej, a następnie mnożąc wynik razy 100 procent.
Województwo wielkopolskie jest regionem o najniższej stopie bezrobocia w Polsce (w 2020 r. była to najniższa stopa bezrobocia w Unii Europejskiej). Dzieje się tak dlatego, że jest to województwo o dużym obszarze. Jest tu mnóstwo ofert pracy, stałych i sezonowych. W samej stolicy województwa - Poznaniu i okolicy jest bardzo dużo dobrze prosperujących firm. Przy nich powstają kolejne, nowe i zapotrzebowanie na siłę roboczą jest stale bardzo duże.
Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem o najwyższej stopie bezrobocia w Polsce. Choć w stolicy regionu - Olsztynie jest wiele ofert pracy, to na pozostałych obszarach o pracę jest trudno. Przyczyny tego stanu upatrywane są w likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych (pracowało tam wiele osób bez wyuczonych zawodów i kwalifikacji), upadku zakładów przemysłowych, słabo rozwiniętym sektorze usług, ciągłych redukcjach kosztów zatrudnienia oraz w niedostosowanej do potrzeb rynku ofercie szkół ponadpodstawowych.
Stopa bezrobocia - procentowy udział osób zarejestrowanych jako osoby bezrobotne w grupie ludności zawodowo aktywnej.
Osoba bezrobotna - osoba nigdzie nie zatrudniona, ale chętna i gotowa do podjęcia pracy. Nie wlicza się tu osób, które jej nie poszukują,a także uczniów i emerytów.
#SPJ4