PODAJ NAZWY MIEJSC TRZECH NIEMIECKICH OBOZÓW KONCENTACYJNYCH I NAPISZ W JAKICH UTWORACH JEST O NICH MOWA : WYMIEŃ JEDNEGO Z BOCHATERÓW PRZYŁOWANEGO UTWORU.



Odpowiedź :

Nazistowskie obozy koncentracyjne pojawiają się w literaturze, która mierzy się z zagładą Żydów podczas II wojny światowej. Często w utworach pojawiają się konkretne nazwy, np.:

  • obóz koncentracyjny Auschwitz (Oświęcim) – w opowiadaniu Dorośli i dzieci w Oświęcimiu ze zbioru Medaliony Zofii Nałkowskiej, w opowiadaniu Tadeusz Borowskiego U nas w Auschwitzu z tomu Pożegnanie z Marią
  • obóz koncentracyjny w Ravensbrück – bohaterka opowiadania Dno ze zbioru Medaliony przebywała tam przez parę tygodni
  • obóz koncentracyjny w Mauthausen – opis we wspomnieniach Stanisława Grzesiuka w relacji Pięć lat kacetu.

Jednym z bohaterów jest Tadeusz, narrator i protagonista opowiadania U nas w Auschwitzu. Często bywa utożsamiany z samym autorem, Tadeusz Borowskim.

Literatura obozowa

Jest to literatura traktująca o rzeczywistości w obozie koncentracyjnym w trakcie II wojny światowej, a także o obozach pracy przymusowej (łagrach) w ZSRR. Składają się na nią formy fikcjonalne (opowiadania, powieści) i niefikcjonalne (wspomnienia, listy, dzienniki).

W literaturze obozowej przedstawiano najczęściej świat z perspektywy więźnia, którego otaczała śmierć i okrucieństwo. Autorami byli najczęściej ci, którzy sami przeżyli koszmar obozu, lub, jak Zofia Nałkowska, oddali głos tym, którym udało się przeżyć.