1. Ile kolonii angielskich istniało na wschodnim wybrzeżu Ameryki Pn. W XVII wieku?
2. Przeciwko czemu buntowali się koloniści angielscy w Ameryce?
3. Jaki dokument uchwalili 4 lipca 1776 roku i co on zawierał?
4. W których latach toczyła się wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych?
5. Kto dowodził wojskiem kolonistów?
6. Gdzie stoczono ważne bitwy?
7. Którzy Polacy dzięki znaczącemu udziałowi w tej wojnie stali się bohaterami Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?
8. Kiedy uchwalono pierwszą na świecie konstytucję i co ona gwarantowała?
9. Jak wyglądał podział władzy w nowym państwie?.



Odpowiedź :

Odpowiedzi wraz z wyjaśnieniem do pytań dotyczących historii Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych w XVII-XVIII wieku

  1. Ile kolonii angielskich istniało na wschodnim wybrzeżu Ameryki Pn. W XVII wieku? - Do końca XVII wieku powstało ich 10, a nazywały się: Maine, Plymouth, New Hampshire, Salem, Massachusetts Bay, Nowa Szkocja, Connecticut, New Haven, Maryland, Rhode Island i Providence. Pierwszą osadą założoną przez Anglików na terenach Ameryki było Jamestown, powstałe w 1607r. Napływ emigrantów napędzało pragnienie bogactwa i wolności religijnej, zwłaszcza w okresie prześladowań doby monarchii absolutnej Jakuba I [VI] (1603-1625) i Karola I Stuartów  (1625-1649) oraz Republiki Angielskiej  i Lordów Protektorów (1649-1660).
  2. Przeciwko czemu buntowali się koloniści angielscy w Ameryce? - głównych powodów ich buntu było kilka. Jednym z nich był brak ich reprezentacji w Parlamencie w Londynie. Kolonistom nie podobało się, że nie mają swoich przedstawicieli w parlamencie, który decydował między innymi o niepopularnym wśród nich nakładaniu na nich nowych podatków czy wyznaczeniu granicy ich osadnictwa na linii Appalachów. Kolejnym powodem był szereg nowych opłat nałożonych po wojnie francusko-angielskiej o panowanie w Ameryce Północnej, między innymi Stamp Act (ustawa nakładająca opłaty na używanie pieczęci w dokumentach publicznych) czy ustawa o herbacie, wygryzającą osadników z handlu tym zielem. Ponadto koloniści uważali te podatki za wyzysk oraz próbę spłacania długów Anglii ich kosztem.
  3. Jaki dokument uchwalili 4 lipca 1776 roku i co on zawierał? - Była to Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W akcie tym koloniści stwierdzali, że odrzucają podległość Wielkiej Brytanii; tworzą nowe, federacyjne państwo - Stany Zjednoczone Ameryki, składające się z byłych 13 kolonii brytyjskich; przez ich uznanie prawa ludzi do wolności i wyboru władzy był to ważny krok na drodze do ochrony praw człowieka.
  4. W których latach toczyła się wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych? - Wojna ta, zwana inaczej rewolucją amerykańską, toczyła się w latach 1775-1783. Pierwszym starciem była bitwa pod Lexington i Concord w kwietniu 1775 r., a wojnę zakończył pokój paryski, znany też jako pokój wersalski we wrześniu 1783 r. Do konfliktu po stronie Amerykanów przyłączyła się w 1777 r. Francja, a w 1779 r. Hiszpania.
  5. Kto dowodził wojskiem kolonistów? - Głównodowodzącym Armii Kontynentalnej był generał Jerzy Waszyngton, ale znaczący wpływ na działania wojenne mieli ochotnicy z Europy, między innymi Marie Joseph de La Fayette (Francja), Friedrich von Steuben (Prusy, zorganizował armię amerykańską na wzór pruski), Kazimierz Pułaski (Rzeczpospolita) czy Tadeusz Kościuszko (Rzeczpospolita, działania fortyfikacyjne)
  6. Gdzie stoczono ważne bitwy? - najważniejsze starcia to: bitwa pod Lexington i Concord (IV 1775 r., stan Massachusetts, pierwsze starcie wojny); bitwa pod Trenton (XII 1776 r., stan New Jersey, pierwsze zwycięstwo armii amerykańskiej), bitwa pod Saratogą (IX/X 1777 r., stan Nowy Jork, po zwycięstwie Amerykanów wsparła ich Francja), bitwa pod Cowpens (I 1781 r., stan Karolina Południowa, kluczowe w walce o wolność kolonii południowych zwycięstwo amerykańskie), bitwa pod Yorktown (IX/X 1781 r., stan Wirginia, ostateczne potwierdzenie klęski Wielkiej Brytanii)
  7. Którzy Polacy dzięki znaczącemu udziałowi w tej wojnie stali się bohaterami Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej? - byli to wspomniani wyżej Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko. Pierwszy z nich zorganizował amerykańską kawalerię i poległ podczas oblężenia Savannah w X 1779 r., zaś drugi odpowiadał za projektowanie i budowę fortyfikacji, między innymi w West Point.
  8. Kiedy uchwalono pierwszą na świecie konstytucję i co ona gwarantowała? - Była to Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Została uchwalona 17 września 1787 r. i obowiązuje do dziś. Gwarantowała ona federacyjny charakter państwa, podzielonego na równoprawne stany (oddzielne dla każdego administracja i prawo wewnętrzne), trójpodział władzy (o czym poniżej), prawo wyborcze dla obywateli o wymaganym majątku, relacje pomiędzy władzami czy sposób przeprowadzania wyborów federalnych. W 1791 r. Konstytucję uzupełniono o 10 poprawek, zwanych Kartą Praw (Bill of Rights), które zwiększały prawa obywateli.
  9. Jak wyglądał podział władzy w nowym państwie? - Zastosowano trójpodział władzy: władzę ustawodawczą sprawował Kongres, złożony z Izby Reprezentantów (im więcej stan miał ludności, tym więcej przedstawicieli) i Senatu (po 2 członków z każdego stanu). Władzę wykonawczą sprawował Prezydent, wybierany na czteroletnią kadencję z możliwością reelekcji, który stał na czele formowanego przez siebie gabinetu i armii. Wybierało go Kolegium Elektorów, którzy mieli głosować zgodnie z wynikami głosowania powszechnego w swoich stanach. Prezydent miał prawo weta wobec uchwał kongresu, a ten mógł przeprowadzać procedurę usunięcia z urzędu głowy państwa. Z kolei władzę sądowniczą sprawował Sąd Najwyższy, mający orzekać o zgodności aktów prawnych z konstytucją i w innych istotnych sprawach.