Kto, kiedy i na jakich warunkach zawarł pokój brzeski?.



Odpowiedź :

Pokój brzeski - okoliczności zawarcia

Pokój brzeski został zawarty w lutym/marcu (w zależności od kalendarza juliańskiego/gregoriańskiego) 1918 r., podczas I Wojny Światowej. Był to separatystyczny pokój Rosji Radzieckiej z Państwami Centralnymi: Cesarstwem Niemieckim, Austro-Węgrami, Imperium Osmańskim i Bułgarią. Nazwa wzięła się od miejsca jego podpisania, którym był Brześć Litewski (obecnie na Białorusi).

Warunki pokoju były następujące:

  • Rosja wycofa się z wojny i zerwie sojusz z ententą
  • Rosja zgodzi się na cesję wszystkich okupowanych przez Niemcy terytoriów
  • Rosja uzna niepodległość Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy, ponadto straci zachodnią Białoruś, Gruzję i obwody Zakaukazia
  • Rosja zdemobilizuje armię
  • Rosja zapłaci Niemcom reparacje wojenne

Zawarcia tego pokoju potrzebowali zarówno rządzący Rosją bolszewicy, jak i Niemcy wraz z sojusznikami. Ci pierwsi zyskiwali czas na rozprawę z przeciwnikami wewnętrznymi oraz na przygotowania do wywołania ogólnoświatowej rewolucji, zaś ci drudzy dzięki niemu mogli przerzucić na front zachodni 44 dywizje, które były niezbędne do przeprowadzenia wielkiej ofensywy w kierunku Paryża, nazwanej Kaiserschlacht. W związku z podpisaniem tego pokoju Rosja nie została dopuszczona do udziału w konferencji pokojowej w Paryżu oraz została objęta izolacją międzynarodową.