Odpowiedź :
1 l soku jabłkowego kosztuje 3 zł, a soku pomarańczowego 4 zł. Droższy jest sok pomarańczowy o 1 zł.
Obliczanie ceny
Dane z zadania:
- 6 dwulitrowych kartonów soku jabłkowego kosztuje 36 zł
- 6 półlitrowych kartonów soku pomarańczowego kosztuje 12 zł
Szukamy ceny jednego litra soku jabłkowego i pomarańczowego.
Obliczamy, za ile litrów soku jabłkowego zapłacimy 36 zł
6 * 2 = 12
Zapłacimy 36 zł za 12 litrów soku jabłkowego.
Obliczamy, ile kosztuje jeden litr soku jabłkowego
36 : 12 = 3
Jeden litr soku jabłkowego kosztuje 3 zł
Analogicznie obliczamy za ile litrów soku zapłacimy 12 zł
6 * 0,5 = 3
Za 3 litry soku pomarańczowego zapłacimy 12 zł
Obliczamy, ile kosztuje jeden litr soku pomarańczowego
12 : 3 = 4
Jeden litr soku pomarańczowego kosztuje 4 zł
Obliczamy różnicę w cenie soków:
4 - 3 - 1
Droższy jest jeden litr soku pomarańczowego o 1 zł
Odpowiedź:
36 zł : 6 = 6 zł
Za butelkę 2 litry soku jabłkowego trzeba zapłacić 6 zł
6:2= 3
1 litr soku jabłkowego kosztuje 3zł.
12 :6= 2
2*2=4 zł
Za 1 litr soku pomarańczowego trzeba zapłacić 4 zł.
4zł- 3zł= 1 zł
Sok pomarańczowy jest droższy o 1 zł za 1 litr.
Szczegółowe wyjaśnienie: