Za 6dwulitrowych kartonów soku jabłkowego trzeba zapłacić 36zł,a za 6półlitrowych kartonów soku pomarańczowego tylko 12zł. Co jest droższe i o ile:litr soku pomarańczowego czy litr soku jabłkowego?.



Odpowiedź :

1 l soku jabłkowego kosztuje 3 zł, a soku pomarańczowego 4 zł. Droższy jest sok pomarańczowy o 1 zł.

Obliczanie ceny

Dane z zadania:

  • 6 dwulitrowych kartonów soku jabłkowego kosztuje 36 zł
  • 6 półlitrowych kartonów soku pomarańczowego kosztuje 12 zł

Szukamy ceny jednego litra soku jabłkowego i pomarańczowego.

Obliczamy, za ile litrów soku jabłkowego zapłacimy 36 zł

6 * 2 = 12

Zapłacimy 36 zł za 12 litrów soku jabłkowego.

Obliczamy, ile kosztuje jeden litr soku jabłkowego

36 : 12 = 3

Jeden litr soku jabłkowego kosztuje 3 zł

Analogicznie obliczamy za ile litrów soku zapłacimy 12 zł

6 * 0,5 = 3

Za 3 litry soku pomarańczowego zapłacimy 12 zł

Obliczamy, ile kosztuje jeden litr soku pomarańczowego

12 : 3 = 4

Jeden litr soku pomarańczowego kosztuje 4 zł

Obliczamy różnicę w cenie soków:

4 - 3 - 1

Droższy jest jeden litr soku pomarańczowego o 1 zł

Odpowiedź:

36 zł : 6 = 6 zł

Za butelkę 2 litry soku  jabłkowego trzeba zapłacić 6 zł

6:2= 3

1 litr soku jabłkowego kosztuje 3zł.

12 :6= 2

2*2=4 zł

Za 1 litr soku pomarańczowego trzeba zapłacić 4 zł.

4zł- 3zł= 1 zł

Sok pomarańczowy jest droższy o 1 zł za 1 litr.

Szczegółowe wyjaśnienie: