Odpowiedź :
Spośród podanych związków frazeologicznych z Biblii pochodzą następujące:
- ciemności egipskie (nieprzepastne, wielkie ciemności)
- hiobowe wieści (bardzo złe wiadomości)
- oko za oko, ząb za ząb (zasada odwetu)
- salomonowy wyrok (mądry, sprawiedliwy osąd)
Z kolei z mitologii greckiej pochodzą:
- pięta Achillesa (słaby punkt)
- puszka Pandory (źródło nieszczęść i problemów)
- między Scyllą a Charybdą (sytuacja bez wyjścia)
- stajnia Augiasza (okropny bałagan)
- urwać łeb hydrze (pragmatyczna reakcja na coś, zanim stanie się niebezpieczne)
Frazeologizmy z Biblii
Przytoczone związki frazeologiczne pojawiają się w księgach Starego Testamentu. Ze względu na swoją ikoniczność i wagę kulturową weszły do języka jako stałe związki opisujące sytuacje życia codziennego.
Ciemności egipskie odnoszą się do jednej z dziesięciu plag zesłanych na Egipcjan przez Boga. Zostały one opisane w Księdze Wyjścia (Exodus).
Hiobowe wieści odnoszą się do Księgi Hioba. Jej główny bohater, głęboko wierzący, stracił cały majątek i zachorował na trąd. Wszystko przez Boga, który chciał udowodnić Szatanowi, że Hiob jest Mu oddany ponad wszystko.
Oko za oko, ząb za ząb to zasada odwetu, które wielokrotnie była przywoływana w Starym Testamencie: Księdze Wyjścia, Księdze Powtórzonego Prawa czy w Księdze Kapłańskiej. Oznaczała, że ofiara ma prawo domagać się od oprawcy takiego zadośćuczynienia, jak poniesiono przez nią szkody.
Salomonowy wyrok bierze swój początek od rządów Salomona, króla Izraela, który w niezwykle mądry i nieoczywisty sposób rozwiązał kwestię fałszywego macierzyństwa. Zostało to opisane w Księdze Królewskiej.
Frazeologizmy z mitologii
Pięta Achillesa – chodzi o słaby punkt greckiego herosa z Iliady. Kiedy został zanurzony w wodach Styksu, Tetyda trzymała go za piętę, co stało się jego krytycznym i śmiertelnym miejscem w całym ciele.
Puszka Pandory – związane z mitem o ulepieniu człowieka przez Prometeusza. Pandora została stworzona i wysłana przez bogów wraz z puszką pełną nieszczęść. Prometeusz nie dał się jej zwieść, ale zrobił to jego brat Epimeteusz. Wraz z Pandorą otworzyli puszkę, a z niej wypłynęło wszelkie zło, choroby i nieszczęścia.
Między Scyllą a Charybdą – odniesienie do Odysei Homera. To dwa potwory mieszkające w niewielkiej ciśnienie, przez którą cudem przepłynął Odys.
Stajnia Augiasza – jedna z prac Herkulesa polegała na posprzątaniu stajni Augiasza, króla Elidy. Stajnia ta była zanieczyszczona odchodami i niesprzątana od lat, ale herosowi udało się ją oczyścić w ciągu jednego dnia.
Urwać łeb hydrze – kolejną pracą Herkulesa (z 12) było pokonanie hydry, wielogłowego potwora. Dzięki sprytowi i przebiegłości herosowi udało się tego dokonać.