Odpowiedź :
W wierszu Zieleń Kazimierza Śladewskiego można znaleźć kilka przenośni. Są to np.:
- chór kolorowych śpiewaków – przenośnia ta odnosi się do ptaków, które zbierają się wspólnie na koncert;
- zielona muzyka świerszczy – metaforyczne określenie, które łączy ze sobą zmysł wzroku i słuchu; muzyka nie może być zielona, ale podmiot liryczny opisuje to w taki sposób, że łączy ze sobą te dwa nieprzystające określenia
Wiersz opowiada o nastaniu wiosny i zazielenieniu się przyrody. Kolor zielony widzi podmiot liryczny także w sieci, w wodzie, nawet w muzyce, wykracza więc poza zmysł wzroku i opisuje cały świat natury.
Osoba mówiąca jest oczarowana pięknem zieleni, wyróżnia poszczególne elementy, takie jak żaba, motyl, świerszcz, który składają się na rozmarzony obraz wiosny.
Metafora
Metafora (przenośnia) to jeden z podstawowych środków stylistycznych. Służy do opisania rzeczywistości za pomocą związków wyrazowych, które racjonalnie do siebie nie pasują, ale na mocy poetyckiej konwencji łączą różne porządki i pozwalają barwniej, plastyczniej opisać świat.
W wierszu Zieleń Kazimierza Śladewskiego metafory pojawiają się przy opisie stworzeń przy jeziorze i łące.
Metafora, która jest dość szerokim pojęciem, uwidacznia się też w innych środkach stylistycznych w utworze, takich jak ożywienie (do zielonych podeszły strzech / drzewa z bliskiego ogrodu), uosobienie (zielonym wozem nadjechał z mgły / chór) epitet (koncert ptaków).