Odpowiedź :
Odp. 20km
Należy obliczyć, jaką drogę przebędzie samochód jadący z prędkością 80km/h w ciągu 15 minut. Obliczymy to zadanie na dwa sposoby.
- Korzystając ze wzoru na prędkość
Wzór na prędkość na następującą postać:
v = S/t
gdzie
v - prędkość, km/h
S - droga, km
t - czas, h
Teraz wypisujemy nasze dane:
v = 80km/h
t = 15min = 15/60 h = ¼h = 0,25h
Szukamy przebytej drogi, czyli S. Przekształcamy wzór na prędkość tak, by móc obliczyć drogę:
v = S/t |×t
S = v × t
Teraz wystarczy, że podstawimy nasze dane pod powyższy wzór:
S = v × t
S = 80km/h × 0,25h
S = 20km
- Korzystając z proporcji
Wiemy, że samochód porusza się z prędkością 80km/h - oznacza to, że w ciągu jednej godziny, czyli 60 minut, pokona dystans 80 kilometrów. Z proporcji obliczymy, ile kilometrów pokona ten samochód w trakcie 15 minut:
80km --- 60min
x --- 15min
x = (15min × 80km)/60min
x = 20km
Jak widać, niezależnie od metodyki prowadzenia obliczeń wynik wyszedł taki sam.
Odpowiedź. W ciągu 15min samochód poruszający się z prędkością 80km/h pokona 20km.
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
v=80 km/h
t=15 min =15/60 h=1/4 h
1 h - 80 km
15 min --->1/4×80=20 km ---taką drogę pokona samochód