Odpowiedź :
Odpowiedzi na pytania dotyczące ekspansji państw osi w latach 30. XX wieku.
- Wojna domowa w Hiszpanii (kiedy, które państwa popierały rebeliantów, który rząd Hiszpania) - hiszpańska wojna domowa trwała od 17 VII 1936 r. do 1 IV 1939 r. i toczyły ją dwie frakcje: nacjonaliści pod wodzą generała Francisco Franco oraz republikanie, lojalni wobec legalnego rządu II Republiki Hiszpańskiej oraz prezydenta Manuela Azanii. Nacjonalistów politycznie i wojskowo wsparły przede wszystkim Niemcy i Włochy, a także Portugalia, zaś republikanów politycznie bądź wojskowo (a niekiedy w obu sferach) wspierały ZSRR, Francja, Meksyk, Peru, Argentyna, Chile i Brazylia. Na polecenie "który rząd Hiszpania" nie jestem w stanie Tobie odpowiedzieć, ponieważ jest ono niekompletne i nie wiem, do czego się odnosi.
- Anschluss Austrii (na czym polegał, kiedy) - Anschluss (po niemiecku przyłączenie) to aneksja Austrii przez Niemcy, dokonana 12 III 1938 r. Był to kolejny cel ekspansji Hitlera. Początkiem 1938 r. zażądał on od Austrii legalizacji partii nazistowskiej w tym kraju oraz wejścia jej przedstawicieli do rządu, w przeciwnym wypadku grożąc wojną. Kanclerz Austrii zgodził się, lecz zapowiedział referendum na temat przyszłości państwa. Wyprzedzając to, Adolf Hitler nakazał Wehrmachtowi wkroczenie do Austrii 12 III 1938 r., w wyniku czego Niemcy zajęły ten kraj. Wojsko austriackie nie stawiało oporu. Nowym kanclerzem został nazistowski działacz, który ogłosił przyłączenie Austrii do Niemiec dzień później. Po miesiącu niemieccy naziści przeprowadzili plebiscyt, który potwierdził przejęcie Austrii.
- Układ monachijski 1938r. - (Przyczyny, skutki): Układ ten, zawarty 29 IX 1938 r. sankcjonował oderwanie części ziem Czechosłowacji na rzecz jej sąsiadów. Przyczynami były: sukces Anschlussu; istnienie na przygranicznych terenach Czechosłowacji obszarów zamieszkanych przez mniejszość niemiecką (tzw. Niemców sudeckich); dążenie tej mniejszości do autonomii w ramach Czechosłowacji, a następnie do wcielenia ich ziem do III Rzeszy; ideologia narodowego socjalizmu, zakładająca pozyskiwanie tzw. przestrzeni życiowej dla Niemców (niem. Lebensraum). W tworzeniu układu uczestniczyli przywódcy Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Francji. Jego skutki były następujące: oderwanie od Czechosłowacji tzw. Sudetenlandu, czyli wszystkich ziem zamieszkanych przez Niemców; poważne osłabienie pozycji międzynarodowej rządu Czechosłowacji i jej zmiany ustrojowe; wysuwanie dalszych roszczeń przez Węgry, zaspokojonych w XI 1938 r. w ramach pierwszego arbitrażu wiedeńskiego (południowa Słowacja); zajęcie Zaolzia, Spiszu i Orawy przez Polskę w X 1938 r.; kolejne ukazanie słabości Ligi Narodów oraz porządku wynikającego z traktatu wersalskiego; niemoc bądź niechęć do pomocy sojuszników Czechosłowacji - Francji i ZSRR; pretekst do likwidacji Czechosłowacji i utworzenia Protektoratu Czech i Moraw 15 III 1939 r., powstania Słowacji 14 III 1939 r. oraz dalszych cesji terytorialnych na rzecz Węgier w III 1939 r.
- Na czym polegała ekspansja Japonii na dalekim wschodzie. - Japonia prowadziła politykę podbojów z kilku powodów: potrzebowała surowców naturalnych do rozwoju przemysłu i wojska i uważała, że przeznaczone jest jej odgrywać dominującą rolę w Azji, do osiągnięcia czego uznawała za konieczne wyparcie europejskich mocarstw kolonialnych z obszarów Azji i Pacyfiku, a także szybkie pokonanie USA. Pierwszym etapem ekspansji było podbicie Mandżurii w 1931 r. (obecnie i ówcześnie region w północno-wschodnich Chinach), tworząc tam w 1934 r. marionetkowe państwo Mandżukuo (jego władcą został ostatni cesarz Chin). Kolejnym etapem była dalsza agresja na Chiny, rozpoczęta w ramach II wojny chińsko-japońskiej w 1937 r. oraz konflikt graniczny z ZSRR; w następnym etapie było przejęcie Indochin Francuskich po kapitulacji Francji w 1940 oraz atak na Stany Zjednoczone 7 XII 1941 r. czy posiadłości amerykańskie i europejskie na Pacyfiku w 1942 r., kiedy to japońska ekspansja osiągnęła najdalszy zasięg.