Rozwiązane

Znajdź inne przykłady mieszania sacrum i profanum

We wspólczesniej kulturze czy te przykłady są profanacją świętych treści? Uzasadnij swą opinię. Znajdź inne przykłady mieszania sacrum i profanum

We wspólczesniej kulturze czy te przykłady są profanacją świętych treści? Uzasadnij swą opinię. .



Odpowiedź :

Raduga

Przykłady mieszania sacrum i profanum

Czym są sacrum i profanum?
Sacrum oznacza to co święte, boskie, nadnaturalne. Przykładem może być osoba kapłana, obrzęd lub świątynia. Naruszenie sacrum nazywamy profanacją lub świętokradztwem.

Profanum to przeciwieństwo sacrum. Oznacza sferę ludzką, przyziemną, poświęconą codzienności. Niekiedy kojarzona jest z nieczystością i grzesznością.

Mieszanie się sfer sacrum i profanum
We współczesnej kulturze sacrum i profanum sąsiaduje ze sobą bardzo blisko. Przykładem może być handel na cmentarzu. Sprzedawane są kwiaty, znicze, ale niekiedy odbywa się to wprost na terenie nekropolii, co może być odbierane jako naruszenie powagi miejsca.

Z sytuacją przenikania się sacrum i profanum mamy do czynienia także w przypadku, gdy wyłączony z użytku budynek kościoła zostaje przekształcony np. w kawiarnię lub dom kultury.

Jeszcze innym przykładem jest popularny w miejscach kultu handel dewocjonaliami i religijnymi gadżetami.

Uważam, że w dzisiejszym świecie, gdzie sfera świecka i duchowa przenikają się ze sobą tak mocno, niemożliwe jest uniknięcie mieszania się sacrum i profanum. Warto jednak pamiętać, by być tolerancyjnym zarówno wobec osób wierzących, jak i niewierzących.