Odpowiedź :
Wiersz Jana Twardowskiego Wielkanocny pacierz przedstawia podmiot liryczny, która przy okazji tytułowych świąt odczuwa wątpliwości dotyczące swojej wiary.
Zastanawia się, na ile chodzenie do kościoła, uczestnictwo w nabożeństwach, widoczna pobożność przekładają się na realność.
Dochodzi jednak do wniosku, że miłosierdzie Boga jest na tyle silne, że Stwórca weźmie pod uwagę jego wątpliwości, będzie dla niego pocieszeniem i Sam postara się o wskazaniu swojemu dziecku dobrej drogi.
Życzenia do podmiotu lirycznego:
Drogi kolego/droga koleżanko!
Ja także często wątpię, czy moje wysiłki i wiara naprawdę są szczere i mają sens. Dlatego z całego serca życzę ci opieki ze strony najbliższego i twojego Boga. Wielkanoc to wspaniały czas świętowania, ale też zastanowienia się dłużej nad tak ważnymi sprawami. Obyś znalazł na to czas i żył ze sobą w zgodzie.
Życzy XYZ
Życzenia
Życzenia to forma wypowiedzi użytkowej, wykorzystywana przy takich okazjach jak urodziny, imieniny, ślub, rocznice czy święta.
Życzenia mogą być formalne i nieformalne, zapisane do przełożonego czy osoby wyżej postawionej, ale też do kolegi, koleżanki, rodzica. Należy ich formę i styl dostosować do odbiorcy.
Nie mają ściśle określonych wzorów (choć można znaleźć wiele już gotowych życzeń). Jednak istnieje parę zasad, których warto się trzymać w przypadku wypowiedzi pisemnej:
- rozpoczęcie od zwrotu do adresata
- przy zwrotach bezpośrednich (Tobie, Ci, Ciebie) warto zapisywać podane w nawiasie wyrazy wielkimi literami
- powinny być sympatyczne, miłe, życzenia nie są raczej miejscem na krytykę i negatywne komentarze
- powinny zawierać czasowniki określające nadawcę: życzę, chciałbym, mam nadzieję, trzymam kciuki itd.