Tojawer
Rozwiązane

prosze o szybką odpowiedź na pytania

1. Dlaczego II RP miała nieprzyjazne stosunki z ZSRR, Niemcami, Czechosłowacją i Litwą?
2. Na czym polegały: układ w Rapallo i układ w Locarno?
3. Na czym polegała wojna celna z Niemcami?



Odpowiedź :

Odpowiedź:

•  ZSRR nie mógł pogodzić się z porażką w wojnie z lat 1919-1921

•  Niemcy, tak samo jak ZSRR, wysuwały pretensje terytorialne pod adresem Polski

•  Z Czechosłowacją Polska miała spór terytorialny o Zaolzie Wyjaśnienie:

  • Wojna z Polską miała utorować ZSRR drogę do Europy Zachodniej, a doprowadziła do odcięcia go od Zachodu. Polska zajęła tereny, które przed I wojną światową należały do Imperium Rosyjskiego (dzisiejsze ziemie Białorusi i Ukrainy), co władze ZSRR ledwie tolerowały.  
  • Niemcy w wyniku traktatu wersalskiego utraciły Wielkopolskę, w wyniku powstań śląskich również część Górnego Śląska. Niemcy uważały Polskę za „państwo sezonowe”, dlatego też by przyspieszyć jej upadek np. w 1925 wypowiedziały jej wojnę celną
  • W 1920 roku Zaolzie zostało bezprawnie zajęta przez Pragę. Ponadto Warszawa pamiętała Pradze to, że w 1920 roku władze Czechosłowacji nie pomogły Polsce w wojnie z bolszewikami, blokowały transport uzbrojenia dla Polski.

2. • Układ z Rapallo spowodował nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Rosją Radziecką a Republiką Weimarską. Konsekwencją tego było dalsze zrzeczenie się wzajemnych roszczeń z czasów I wojny światowej.

Układy z Locarno stanowiły, iż zachodnia granica Niemiec jest nienaruszalna. Ponadto odnowiono sojusz między Francją a Polską oraz między Francją i Czechosłowacją. Oba państwa środkowoeuropejskie nie uzyskały jednak gwarancji nienaruszalości swoich granic z Niemcami.

3.  W 1925 roku Niemcy wstrzymały eksport polskich towarów, natomiast na polski węgiel nałożyły wysokie cło. Polska odpowiedziała podobnymi decyzjami, jednakże to polska gospodarka poniosła większe straty niż niemiecka.