Odpowiedź :
Najważniejsze informacje o balladach Adama Mickiewicza
- W balladach Mickiewicza "czucie i wiara" stawiane były nad rozumem. Intuicja, zmysły i dusza pozwalały na lepsze zrozumienie świata niż rozum (jest to główne przesłanie ideologii romantyzmu)
- W balladach Mickiewicza często pojawiały się wątki ludowe i regionalne. Ich fabuła często opiera się na wierzeniach i podaniach prostego ludu. Mickiewicz przedstawia nie tylko ludowe motywy fantastyczne, ale również opisuje, w jaki sposób prości ludzie myślą o świecie.
- Adam Mickiewicz zebrał swoje ballady w cyklu "Ballady i romanse", który ukazał się na początku lat dwudziestych XIX wieku. Był on częścią pierwszego tomu "Poezji". Datę publikacji ballad przyjęło się traktować jako początek romantyzmu w Polsce.
- Do najpopularniejszych utworów z cyklu "Ballady i romanse" Mickiewicza należą "Świtezianka", "Lilije" i "Romantyczność" , uważana za literacki manifest romantyzmu w Polsce.
Cechy ballady
Ballada - wierszowany utwór opowiadający najczęściej o legendzie ludowej, podaniu historycznym lub innym niecodziennym wydarzeniu. Jest to gatunek synkretyczny, czyli łączący w sobie cechy trzech rodzajów literackich. Elementy liryczne pojawiają się tutaj za sprawą stroficznej, wierszowanej kompozycji, a także nastrojowości i emocjonalności opisywanych wydarzeń. Z epiki ballada zaczerpnęła fabularność i narracyjność, natomiast z dramatu - dialogi.
#SPJ9