Ponad słowami 1 cz. 2 zadanie 7 ze str. 213 pls pomóżcie

Jaką rolę odgrywają w utworze pt. "Topielec" Bolesława Leśmiana neologizmy z przedrostkami, które są zakończone na literę oznaczającą spółgłoskę dźwięczną? Określ znaczenie tych słów i wyjaśnij ich pisownię.

Treść wiersza:

W zwiewnych nurtach kostrzewy, na leśnej polanie,


Gdzie się las upodobnia łące niespodzianie,


Leżą zwłoki wędrowca, zbędne sobie zwłoki.


Przewędrował świat cały z obłoków w obłoki,


Aż nagle w niecierpliwej zapragnął żałobie


Zwiedzić duchem na przełaj zieleń samą w sobie.


Wówczas demon zieleni wszechleśnym powiewem


Ogarnął go, gdy w drodze przystanął pod drzewem,


I wabił nieustannych rozkwitów pośpiechem,


I nęcił ust zdyszanych tajemnym bezśmiechem,


I czarował zniszczotą wonnych niedowcieleń,


I kusił coraz głębiej - w tę zieleń, w tę zieleń!


A on biegł wybrzeżami coraz innych światów,


Odczłowieczając duszę i oddech wśród kwiatów,


Aż zabrnął w takich jagód rozdzwonione dzbany.


W taką zamrocz paproci, w takich cisz kurhany,


W taki bezświat zarośli, w taki bez brzask głuchy,


W takich szumów ostatnie kędyś zawieruchy,


Że leży oto martwy w stu wiosen bezdeni,


Cienisty, jak bór w borze - topielec zieleni.



Mam to na jutro, liczę na pomoc

Z góry dziękuję :)



Odpowiedź :

W wierszu "Topielec" Bolesława Leśmiana znajdziemy kilka ciekawych neologizmów, które rozpoczynając się przedrostkiem, zakończone są spółgłoską dźwięczną: "wszechleśnym", "niedowcieleń" oraz "bezśmiechem". Podczas gdy przedrostek "wszech-" służy podkreśleniu wielkości i potęgi opisywanego w wierszu zjawiska, prefiksy "niedo-" i "bez-" będą podkreślały odpowiednio niedokończenie i brak.

„wszechleśnym” - prefiks „wszech-” został dołączony do przymiotnika występującego w nadrzędniku liczby pojedynczej. Wyraz możemy podzielić w ten sposób: wszech-leśn-ym. Pierwszy człon jest prefiksem, drugi rdzeniem, a trzecim końcówką fleksyjną. Wyraz oznacza coś, co ogarnia cały teren lasu, każdą jego część. Podkreśla wielkość i potęgę opisywanego zjawiska.

„niedowcieleń" - prefiks "niedo-" został dołączony do rzeczownika wcielenie występującego w dopełniaczu liczby mnogiej. Wyraz możemy podzielić w ten sposób" niedo-wcieleń, gdzie pierwszy człon jest prefiksem, drugi rdzeniem. Występuje tutaj oboczność n:ń i końcówka zerowa. "Niedowcielenie" oznacza coś, co nie przybrało swojej ostatecznej postaci. Neologizm jest analogią do wyrazów takich jak np."niedopowiedzenie". Podkreśla, że coś jest niedokończone.

„bezśmiechem" - prefiks "bez-" został dołączony do rzeczownika śmiech występującego w nadrzędniku liczby pojedynczej. Wyraz możemy podzielić w następujący sposób bez-śmiech-em, gdzie pierwszy człon jest prefiksem, drugi rdzeniem, a trzecim końcówką fleksyjną. "Bezśmiech" oznaczał będzie brak śmiechu, coś wyjątkowo ponurego.

Neologizmy stanowią cechę charakterystyczną poezji Bolesława Leśmiana. W teorii literatury powstał nawet termin "leśmianizmy", który określa tworzone przez poetę słowa.

#SPJ1