W Holandii wprowadzono nową liberalną konstytucję. Zmienił się w związku z tym charakter władzy: rządzić miał rząd, a król jedynie panować. Zwiększyły się swobody obywatelskie i udział obywateli, zwłaszcza burżuazji i mniej zamożnych mieszczan w życiu publicznych kosztem władzy królewskiej.
W Danii wprowadzono nową konstytucję, która znacznie ograniczyła spore uprawnienia monarchy na rzecz parlamentu.
Królestwo Piemontu - Wiktor Emanuel II kontynuował reformy w duchu liberalizmu. Rozszerzył uprawnienia w konstytucji, dopuścił do władzy burżuazję, zniósł wcześniejsze ograniczenia ekonomiczne, które miały jeszcze charakter feudalny. Te działania spowodowały, że cieszył się dużym poparciem i mógł zacząć poważnie myśleć o rozwoju ruchu zjednoczenia Włoch.
Prusy - Z początku ustępstwa króla Fryderyka Wilhelma IV były naprawdę duże. Jednak z czasem zaczął się on z nich wycofywać, a uchwalona konstytucja była znacznie mniej liberalna niż chcieli rewolucjoniści i manifestanci. Natomiast trzeba zaznaczyć, że Fryderyk Wilhelm nie wycofał się ze wszystkich deklaracji: dokończył on reformy uwłaszczenia chłopów na wsi, a także zniósł ostatnie powinności feudalne, które były zmorą chłopstwa i ograniczały ich swobody ekonomiczne. Król wprowadził także dwuizbowy parlament, jednak w Prusach władza króla pozostanie silna. De facto dopiero podczas I wojny światowej jego władza osłabnie, ponieważ technokraci wojskowi i Wielki Sztab Generalny będą wówczas pełnić kluczową rolę w państwie (ale tu już mowa o państwie niemieckim).
Jak widać, w różnych krajach reformy związane z Wiosną Ludów i wystąpieniami ludzi przeciwko władzy potoczyły się bardzo różnie. Jedni władcy musieli iść na większe ustępstwa i wprowadzali bardziej liberalne reformy, a drudzy dalej próbowali trzymać konserwatywny kurs i nawet jeśli zgodzili się na początku na reformy, to potem ograniczali ich zakres lub nawet się z nich wycofywali. Trzeba powiedzieć, że trudno ocenić zakres i skuteczność niektórych reform: czy osłabienie władzy królewskiej zawsze szło w parze z poprawą sytuacji politycznej i ekonomicznej ludności? Czy dopuszczanie do władzy bogatej burżuazji miało znamię demokratycznych działań czy jeszcze bardziej ograniczał wolność biednych mieszczan i chłopów? Z pewnością jednak zmiany te mają doniosłe znaczenie i warto je badać.