Rozwiązane

Sprawdź, czy potrafisz

Przeczytaj zamieszczony tekst źródłowy. Następnie wykonaj zadania 1, 2, 3.
"W imię Przenajświętszej i Nierozdzielnej Trójcy [...] doszli ich Cesarskie i Królewskie Mości: cesarz Austrii, król Prus i cesarz Rosji do przekonania o konieczności oparcia stosunków wzajemnych na wzniosłych prawach, które głosi nauka boskiego Zbawiciela. Oświadczają tedy uroczyście, że celem niniejszego aktu jest ob- wieszczenie całemu światu, iż odtąd zarówno wewnątrz ich państw własnych, jak i w stosunku do państw obcych drogowskazem ich postępowania będą przepisy tej świętej wiary, nasady sprawiedliwości, miłości I zgody [...]. . Artykuł 1. Zgodnie ze słowami Pisma Świętego nakazującymi wszystkim ludziom by byli sobie wzajemnie braćmi, trzej monarchowie wiążą się węzłami prawdziwego, nierozerwalnego braterstwa, uważając się za współrodaków gotowych przy każdej sposobności do udzielenia sobie wzajemnie pomocy i poparcia [...]. Artykuł III. Wszystkie mocarstwa, które przyjmą powyższe święte zasady i które, uznając doniosłość ich dla szczęścia narodów żyjących tak długo w niepokoju, dążyć będą do tego, by prawdy te odtąd wywierały cały należny im wpływ na losy ludzkie do tego świętego przymierza."

Zadanie 1.
Podaj nazwę sojuszu zawartego na podstawie cytowanego dokumentu. Zadanie 2.
Wyjaśnij, dlaczego doszło do porozumienia opisanego w tekście źródłowym. Źródło: Historia powszechna, Czasy nowożytne 1640-1870. Wybór tekstów źródłowych, pod red, B. Krauzego, Warszawa 1951, cz. II, s. 22-23, Zadanie 3.
Odpowiedz, jakie znaczenie dla Polaków miała wspomniana umowa między państwami.
Zadanie 4.
Scharakteryzuj trzy najważniejsze postanowienia kongresu wiedeńskiego.

Zadanie 5. Dokończ zdanie.
Zaznacz
odpowiedź A albo B i jej uzasadnienie 1., 2. lub 3. Po zesłaniu Napoleona na Wyspę Świętej Heleny Francja została ogłoszona A. monarchia, B. republiką, zgodnie z wprowadzoną na kongresie wiedeńskim zasadą . Wolność i swobodny rozwój każdego człowieka są najważniejsze. Państwo i społeczeństwo nie mogą ograniczać jednostki. WYKONAJ W ZESZYCIE 1. liberalizmu. Zadanie 6. Wskaż zdania, w których opisano poglądy głoszone przez liberałów w pierwszej połowie XIX w. • Władzę w krajach europejskich powinien przejąć proletariat na drodze rewolucji. Należy dążyć do ograniczenia wolnej konkurencji na rynku. 2. restauracji. 3. równowagi europejskiej. . Należy bronić monarchii, dziedziczności tronu, religil, Kościoła oraz tradycyjnych wartości. Wolność słowa i wyznania to prawo każdego obywatela.​