Przeczytaj tekst.
Kazimierz Bukowski, Czym jest Biblia?
Podręczniki szkolne i książki naukowe starają się odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda świat i człowiek; z czego każda rzecz się składa. Biblia natomiast pragnie ukazać coś bardziej podstawowego: jaki jest sens świata i życia ludzkiego; jakie jest znaczenie świata i człowieka w ich stosunku do Absolutu – Boga Stwórcy. Biblia nie wyjaśnia więc, z czego się składają, lecz ukazuje ich znaczenie. Nie jest zatem księgą naukowo-techniczną, lecz księgą mądrości – mądrości życia. [...]
Innymi słowy, Biblia to historia ,,ludu Bożego”, tzn. związku religijnego ludzi z Bogiem. Naród izraelski nie jest dla Biblii tym, czym Rzym dla Tacyta, historyka rzymskiego, lub Izrael dla Józefa Flawiusza, historyka żydowskiego. W Biblii zawarta jest nie tylko historia jakiegoś narodu, lecz historia święta. Czy oznacza to, że wszystko, co Biblia podaje jest zawsze budujące, godne naśladowania? Z pewnością przedstawia ona wspaniałe przykłady świętości, ale opisuje też kłamstwa, okrucieństwa, zbrodnie. Historia Biblii jest święta dlatego – wierzą chrześcijanie – że w niej przemawia i działa Bóg podnoszący ludzkość ku sobie.
K. Bukowski, Czym jest Biblia?, [w:] Biblia a literatura polska, Warszawa 1984, s. 17.
2. Wyjaśnij podstawową różnicę pomiędzy Biblią a innymi książkami. Unikaj cytowania.
…………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………
3. Autor tekstu w niemal każdym zdaniu powtarza słowo „Biblia”. Podaj trzy synonimy, którymi można by zastąpić tę nazwę, nie zmieniając sensu zdań.
……………………………………………………………………………………………………………
4. Wyjaśnij, dlaczego wyraz „absolut” został zapisany w tekście wielką literą. ……………………………………………………………………………………………………………
5. Zaznacz, która funkcja dominuje w tekście Kazimierza Bukowskiego. Uzasadnij swój wybór. □ A. ekspresywna □ B. impresywna □ C. informatywna □ D. poetycka
……………………………………………………………………………………………………………
6. Zdecyduj, które z poniższych zdań to fakty, a które należy uznać za opinie.
Historia Biblii jest święta dlatego – wierzą chrześcijanie – że w niej przemawia fakt / opinia i działa Bóg podnoszący ludzkość ku sobie.
Naród izraelski nie jest dla Biblii tym, czym Rzym dla Tacyta, historyka rzymskiego, fakt / opinia lub Izrael dla Józefa Flawiusza, historyka żydowskiego.
Innymi słowy, Biblia to historia ,,ludu Bożego”, tzn. związku religijnego ludzi fakt / opinia z Bogiem.