1. Określ przyczyny rozwoju sztuki w okresie rządów Peryklesa.
2. Wskaż różnice między sztuką egipską a grecką.
3. Wyjaśnij, dlaczego Grecy uczynili ciało punktem wyjścia do rozważań na temat piękna.
4. Na podstawie 3. akapitu zdefiniuj pojęcie kalokagathia".
5. Wyjaśnij, dlaczego rzeźba Grupa Laokoona zaskoczyła jej odkrywców i odbiorców z XVI w.
6. Wskaż poprawną odpowiedź. Głównym tematem tekstu jest A. wpływ rządów Peryklesa na rozwój sztuki. B. złudzenie optyczne jako jedno z odkryć greckich artystów. C. oddanie ideału piękna w sztuce greckiej. D. subiektywizm i obiektywizm w sztuce.
7. W akapitach 1. i 3. znajdź trzy wyrazy obcego pochodzenia o podanym znaczeniu. • postrzeganie, odbieranie wrażeń •łączenie wielu elementów w całość • niezgodny z rzeczywistością, oderwany od rzeczywistości
8. Udowodnij, że tekst Umberta Eco ma charakter popularnonaukowy. Wybierz P. jeśli twierdzenie jest prawdziwe, albo F - jeśli jest fałszywe. Odpowiedzi zapisz w zeszycie. 1. W tekście znajduje się bardzo dużo terminów specjalistycznych typowych dla danej dziedziny. 2.Język charakteryzuje się jasnością i logiką wywodu. 3.Autor podaje przykłady uzasadniające postawione tezy. 4. W tekście występują liczne sformułowania oceniające. 5. Ważną funkcję w uzasadnianiu pełnią: obrazowe słownictwo, porównania i metafory.
9. a) Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Zdanie Malarze odkrywają skrót perspektywiczny, który nie respektuje obiektywnych właściwości pięknych form to zdanie złożone z podrzędnym A. orzecznikowym. B. przydawkowym. C. dopełnieniowym. D. okolicznikowym. b) Przekształć to wypowiedzenie złożone w zdanie pojedyncze. Zachowaj jego sens.