Wt03656
Rozwiązane

1. Dwie identyczne wykonane z przewodnika kule naładowano odpowiednio ładunkiem -3 C i 7 C. Jaki łądunek będzie na każdej z kul po ich zetknięciu?
2. Na metalowej kuli znajduje się ładunek równy 2 *1015 e. Ile będzie wynosił ładunek na tej kuli po zetknięciu jej z drugą jednakową kulą, która była nienaładowana.

3. Dwie metalowe kule o jednakowych promieniach naładowano odpowiednio ładunkami q i 3q. Po ich zetknięciu ładunek na każdej z kul wynosi 50 nC. Oblicz q.

4. Jakim ładunkiem należy naładować jedną z dwóch metalowych kul, aby po zetknięciu z drugą jednakową, na której zgromadzono ładunek 14 mC, obie kule zostały naładowane obojętnie?

5. Dwie kule o różnej powierzchni naładowano ładunkami -1 C i 4 C. Połączono je na chwilkę cienkim drutem, tak by ładunek mógł się swobodnie przemieszczać. Po rozdzieleniu na mniejszej z kul jest ładunek 0,5 C. Jaki ładunek jest na drugiej z kul?

Informacja do zadań za 2 p i za 4p.

Naładowanie dwóch połączonych ze sobą metalowych kul, z których jedna ma dwukrotnie większy promień od drugiej spowoduje, że na większej z kul zgromadzi się dwukrotnie większy ładunek niż na mniejszej.

6. Zetknięto ze sobą trzy jednakowe metalowe kule, naładowane odpowiednio ładunkiem q1, q2 i q3, tak że kule pozostają nienaładowane. Oblicz q1 jeśli q2 = 500 e, a q3 = 800.

7. Pierwsza z dwóch identycznych metalowych kul była naładowana pięciokrotnie większym ładunkiem niż druga. Połączenie tych kul sprawiło, że przekazany został między nimi ładunek o wartości 2 mC. Oblicz jaki ładunek był początkowo na każdej z kul.

8. Metalowa kula o promieniu 5 cm naładowana jest ładunkiem 100 nC. Zetknięto ją z jednakową kulą naładowaną ładunkiem q i teraz ładunek na każdej z kul wynosi 0,5 mC. Oblicz q.

9. Metalową kule o promieniu R = 6 cm załadowano ładunkiem q1 = 10 C. Drugą metalową kulę o promieniu r = 3 cm naładowano ładunkiem q2 = -4 C. Kule połączono cienkim drutem. Oblicz jaki ładunek jest teraz na każdej z kul.

10. Jaki jest promień metalowej kuli, która po połączeniu cienkim drutem z drugą metalową kulą o promieniu 12 mm i ładunku – 21 mC zostanie naładowana ładunkiem -7C.

11. Metalowa kula o promieniu r jest naładowana ładunkiem q. Metalowa kula p promieniu 2r jest naładowana ładunkiem 8q. Kule połączono cienkim drutem. Następnie zerwano połączenie i do kuli o promieniu 2r przyłączono drutem kulę o promieniu 4r, która była nienaładowana. Jaki ładunek będzie ostatecznie zgromadzony na każdej z kul?



Odpowiedź :

Inne Pytanie