Zadanie 7. a)W pracowni fizycznej znajdują się cztery grzałki o mocy 115 W każda, przystosowane do pracy pod napięciem sieciowym 230 V. Załóżmy, że ich opór elektryczny nie zmienia się znacząco ze zmianą temperatury. Oblicz opór elektryczny jednej grzałki.
b)W lle minut zajmie doprowadzenie do wrzenia wody o masie 1,15 kg i temperaturze początkowej 20° C, jeżeli wykorzystamy jedną grzałkę? Załóż, że cała energia elektryczna została wykorzystana do ogrzania wody.
c) Agnieszka i Arek przewodniczyli dwóm grupom, które miały zaplanować doświadczenie i zbudować układ, za pomocą którego czas ogrzewania wody (patrz: podpunkt b.) byłby krótszy niż przy użyciu jednej grzałki. Każda z grup miała do dyspozycji dwie grzałki i dostęp do napięcia sieciowego. Grupa Agnieszki postanowiła w układzie doświadczalnym połączyć grzałki szeregowo, a grupa Arka połączyć je równolegle. Czy obie grupy uzyskają zamierzony efekt? Jeżeli nie, to która go osiągnie? Uzasadnij odpowiedź, wykonując obliczenia teoretycznych czasów grzania wody przez obie grupy.