1. Analizując podany fragment Makbeta Williama Szekspira oraz odwołując się do znajomości całego utworu, określ, co o naturze głównego bohatera mówią jego słowa i czyny.Fragment utworu :
William Szekspir Makbet akt II, scena 1 (fragment) Co to jest?... Sztylet?... O tutaj, przede mną... Zwrócony w moją stronę rękojeścią... Niech się przekonam... Próbuje chwycić to, co widzi... Wymyka się dłoni... Ale nie oczom, bo dalej go widzę. – Czy to możliwe zdradliwy fantomie, Byś był dostępny jedynie wzrokowi, A dotykowi już nie? Czy więc aby Nie jesteś tylko zwykłym urojeniem, Tworem gorączki mojego umysłu? Widzę cię dalej... wyjmuje sztylet ...i to tak wyraźnie Jak ten tu oto, który trzymam w dłoni. Jesteś tym właśnie, czym mam się posłużyć, I pokazujesz mi kierunek, w którym Też miałem zaraz podążyć. – Mój wzrok Przy innych jest albo głuptakiem, Albo przeciwnie: prawdziwym geniuszem. – Dalej cię widzę... a na twoim ostrzu I rękojeści wszędzie ślady krwi, Których poprzednio nie było. – Nieprawda, Nie ma niczego takiego. Tę krew Domalowują tylko moje myśli. – Po naszej stronie globu wszystko teraz Jest jakby martwe i pod całun snuCichcem wślizgują się złowrogie zmory; Nieczysta Siła odprawia swój sabat, Bladej Hekacie składając ofiary; I wyją wilki, budziciele Mordu, Który się zrywa na ten zew i głodny Rusza na żer jak upiór, i podchodzi Chyłkiem ofiarę. – Niezgłębiona ziemio, Nie bacz na moje kroki, nie nasłuchuj, Dokąd zmierzają, bo jeszcze kamienie Gotowe wydać mnie i cała ich groza Tej chwili pryśnie, a wraz z nią i reszta. – Gadam i gadam, a on ciągle żyje. Mową go przecież nigdy nie zabiję. Słychać dzwonek. Oho! Ten dzwonek to znak, że już czas Iść mi do ciebie, a tobie,Duncanie: Do Nieba albo Piekła. – Niech się stanie.
I. Rozpoznanie sytuacji i umiejscowienie fragmentu w utworze
II. Makbet i droga zbrodni – analiza fragmentu
III. Sztylet – symboliczny rekwizyt
IV. Odwołanie do całości utworu
V. Konteksty Balladyna (Tu należy przywołać innego bohatera literackiego, którego czyny, zbrodnie wpłynęły zdecydowanie na jego losy, może to być bohater lub bohaterka z gimnazjum.)