Zadania do wiersza Tadeusza Różewicza „Warkoczyk” (zapisz w formie notatki w zeszycie).
1. Omów budowę wiersza (ilość strof, interpunkcja, rodzaj wiersza)
2. Wypisz na podstawie powyższej analizy środki poetyckie.
3. Nazwij typ liryki (Czy podmiot liryczny wyraża swe uczucia, czy się ujawnia w wierszu?) Wybierz na podstawie tabeli i uzasadnij swój wybór.
ODMIANY LIRYKI ZE WZGLĘDU NA POSTAWĘ PODMIOTU LIRYCZNEGO
BEZPOŚREDNIA
Podmiot w 1 os. l.
poj. („ja” liryczne) –
wyznaje swe uczucia. POŚREDNIA (przedstawiająca) Podmiot liryczny w różny sposób ukrywa swe uczucia, nie ujawnia się w wierszu (bezosobowa refleksja). ZWROTU DO ADRESATA Podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do konkretnego odbiorcy („ty” lub „wy” liryczne) OPISOWA Podmiot kryje się za opisem przedmiotów, zjawisk, itp., schodzi na dalszy plan; opis świata przedstawionego prowadzi do refleksji. SYTUACYJNA Podmiot tworzy sytuację, scenę, w której główną postacią jest bohater liryczny, schodzi on na drugi plan; pojawia się dialog liryczny. WYZNANIA Uczucia skierowane do „ty”, np. „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,// Moja droga Orszulo (…)” INWOKACYJNA (APELU) Pełni funkcję agitacyjną, manifestacyjną, np. „Kochani ludożercy/ nie zjadajmy się…”
4. W jakim miejscu i czasie znajduje się osoba wypowiadająca słowa wiersza?
Przeczytaj poniższą informację.
Wiersz powstał w Muzeum w Oświęcimiu w 1948 roku. Opublikowano go w tomie wierszy pt. „Pięć poematów” (wiersze z lat 1948 – 49). Są one świadectwem obsesji wojny, jaka obecna była w twórczości Tadeusza Różewicza – „poety porażonego wojną”.
5. Czy oszczędny pod względem środków stylistycznych sposób pisania Różewicza (pozornie pozbawiony uczuć przekaz, przypominający dziennikarską relację z miejsca kaźni) odbiera tekstowi siłę wyrazu, czy wręcz przeciwnie? Odpowiedź uzasadnij.