Kwiat790
Rozwiązane

Zadanie 61.
Wiązka zadań Ciągi arytmetyczne
Ciąg liczb całkowitych nazywamy ciągiem arytmetycznym, jeśli różnica między każdymi dwoma kolejnymi jego wyrazami jest identyczna. Ciągiem arytmetycznym jest na przykład ciąg (1, 3, 5, 7, 9). Jest to ciąg o różnicy 2, ponieważ każdy wyraz tego ciągu, poza pierw- szym, różni się od poprzedniego wyrazu o 2. Ciąg (17, 22, 27, 32, 37) jest ciągiem arytme- tycznym o różnicy 5. W tym zadaniu rozpatrujemy tylko takie ciągi arytmetyczne, które mają dodatnią różnicę oraz co najmniej pięć wyrazów.
W pliku ciagi.txt danych jest 100 ciągów składających się z liczb całkowitych dodatnich, nie- przekraczających 1 000 000. Każdy ciąg opisany jest w dwóch wierszach: pierwszy zawiera liczbę wyrazów ciągu (co najmniej 5 i co najwyżej 1000), zaś drugi — kolejne wyrazy ciągu, oddzielone pojedynczymi odstępami. Dla przykładu pierwsze cztery wiersze pliku mają na- stępującą postać:
5
1367 9
5
17 22 27 32 37
Napisz program w PYTHONIE, który wykona podane poniżej polecenia.

Plik bledne.txt ma identyczną strukturę jak ciagi.txt, ale zawiera tylko 20 ciągów. Wiadomo jednak, że wszystkie występujące w nim ciągi są ciągami arytmetycznymi z jednym błędem: jeden z wyrazów w każdym ciągu został zastąpiony przez liczbę naturalną nienależą- cą do ciągu.
Dla każdego ciągu znajdź i wypisz błędny wyraz. Odpowiedzi zapisz w pliku wynik3.txt, podając dla każdego ciągu błędną liczbę w osobnym wierszu, w kolejności zgodnej z kolejno- ścią ciągów w pliku wejściowym.



Zadanie 61 Wiązka Zadań Ciągi Arytmetyczne Ciąg Liczb Całkowitych Nazywamy Ciągiem Arytmetycznym Jeśli Różnica Między Każdymi Dwoma Kolejnymi Jego Wyrazami Jest class=
Zadanie 61 Wiązka Zadań Ciągi Arytmetyczne Ciąg Liczb Całkowitych Nazywamy Ciągiem Arytmetycznym Jeśli Różnica Między Każdymi Dwoma Kolejnymi Jego Wyrazami Jest class=