Karoliz
Rozwiązane

Na podstawie przekazanych informacji proszę utworzyć notatkę


Mikroklimat na stanowisku pracy jest tworzony przez zespół takich czynników środowiska jak:
• temperatura powietrza,
• wilgotne względna,
• prędkość przepływu powietrza,
• asymetria rozkładu temperatury w pomieszczeniu.

Zmiana wartości każdego z tych czynników ma istotny wpływ na samopoczucie człowieka
i odczuwanie przez niego uciążliwości mikroklimatu. Stopień tej uciążliwości może wzrastać – od poczucia dokuczliwości do udręki, ponieważ skóra ludzka, dzięki wyspecjalizowanym zakończeniom nerwowym, jest bardzo wrażliwa na różnicę temperatur.
Wrażliwość człowieka na zmianę wartości parametrów mikroklimatu wynika z faktu, że tolerancja na obniżenie lub podwyższenie temperatury wewnętrznej jego ciała zwykle nie przekracza jednego stopnia Celsjusza. Nawet w przypadku zmiany jednego parametru mikroklimatu człowiek natychmiast odczuwa dyskomfort. Dzieje się tak ponieważ do prawidłowego funkcjonowania organizmu stałocieplnego niezbędne jest zachowanie równowagi cieplnej, a uczucie dyskomfortu jest wynikiem jego reakcji (to jest dążenie do utrzymania stałej ciepłoty ciała).
Odczucia te sygnalizują człowiekowi, że powinien przywrócić równowagę cieplną organizmu przez wykonanie określonych czynności. Jeżeli nie wykona żadnej czynności nadal będzie odczuwał dyskomfort z powodu zbyt niskiej albo zbyt wysokiej temperatury otoczenia, a jego organizm uruchomi mechanizmy termoregulacji, które polegają na:
• ograniczeniu odprowadzenia ciepła przez skurcz naczyń krwionośnych i zahamowanie wydzielania potu oraz wytworzenia niezbędnej ilości ciepła;
• odprowadzenie nadmiaru ciepła przez parowanie potu i zwiększenie przepływu krwi przez rozszerzone naczynia krwionośne skóry.

Równowaga cieplna organizmu jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania.
Uruchomienie mechanizmów regulacji, zmiana intensywności przemiany materii i aktywności fizycznej nie zawsze mogą podołać obciążeniom termicznym, na jakie jest narażony organizm ze strony środowiska. W takiej sytuacji nieuchronnie wzrasta temperatura ciała w środowisku gorącym lub spada w środowisku zimnym – mikroklimat czynnika uciążliwego środowiska pracy termicznie umiarkowanego zmienia się szkodliwy.
Wilgotność względna powietrza:
• powyżej wartości 70% zmniejsza możliwość termoregulacji przez utrudnienie parowania potu, a w pomieszczeniach przyczynia się do rozwoju grzybów;
• w przypadku małej wartości prowadzi do wysuszenia śluzówki gardła, nosa i skóry.
Prędkość przepływu powietrza:
• powyżej 2 m/s (przeciągi, wiatr) potęguje uczucie chłodu;
• powyżej 0,1m/s zwiększa obciążenie wysoką temperaturą.

Mikroklimat stanowiska pracy powinien zapewnić pracownikowi optymalne samopoczucie czyli komfort cieplny.
Na wielu stanowiskach pracy parametry mikroklimatu nie zapewniają komfortu cieplnego i pracownik jest poddany obciążeniem termicznym, które powodują między innymi zwiększenie liczby popełnianych błędów, wypadków, chorób zawodowych oraz zmniejszenie wydajności pracy.
Komfort cieplny określa warunki, w których człowiek czuje się dobrze, a jego organizm znajduje się w stanie równoważnego bilansu cieplnego, tj. nie odczuwa ani nadmiernego ciepła, ani nadmiernego zimna.

Na odczucie komfortu bądź dyskomfortu cieplnego pracownika oprócz parametrów fizycznych środowiska wpływają również:
• rodzaj wykonywanej pracy (mające wpływ na metabolizm);
• izolacyjność odzieży, którą ma na sobie;
• Wiek, płeć i stan zdrowia.

Komfort cieplny jest uzależniony od stopnia aklimatyzacji pracownika do przebywania w mikroklimacie gorącym lub zimnym. Aklimatyzacja pracownika do gorąca trwający kilka dni. Jest to proces adaptacyjny wywołujący zmiany fizjologiczne poszerzające granice tolerancji środowiska gorącego, zwiększenie przepływu krwi przez naczynia skórne, redukcją przyrostu temperatury wewnętrznej, zmianę składu powietrza. Adaptacja do środowiska zimnego polega na zmniejszeniu skórnego przepływu krwi, zahamowaniu wydzielania potu, zmianie rytmu pracy serca, wytwarzanie niezbędnej ilości ciepła.
Najdokładniejszą metodą wpływu mikroklimatu na organizm człowieka jest równanie bilansu wymiany cieplnej uwzględniające zachowanie równowagi cieplnej między człowiekiem a otoczeniem. W warunkach komfortu cieplnego równanie bilansu cieplnego przyjmuje wartość zerową, tzn., że ilość ciepła wytwarzana w organizmie jest w całości oddawane do otoczenia.

Uproszczony równanie bilansu cieplnego S:

S= M+R+C-E1
gdzie:
M - Ilość ciepła wytworzonego przez organizm w drodze przemian metabolicznych, przede wszystkim w wyniku dynamicznej pracy mięśni;
R - ilość ciepła oddana lub uzyskana przez organizm w wyniku promieniowania;
C - ilość ciepła oddana lub uzyskana przez organizm w wyniku konwersji;
E1 - ilość oddana do otoczenia w wyniku parowania potu z powierzchni skóry.

Równowaga bilansu cieplnego polega na tym, że suma ciepła oddawanego z organizmu na zewnątrz jest równa ilości ciepła otrzymanego z zewnątrz i ciepła produkcji własnej.

Obciążenie termiczne organizmu zależy od różnicy między ciepłem wytwarzanym przez człowieka, a ciepłem odbieranym przez otaczającego środowisko. W warunkach komfortu termicznego ilość ciepła wytwarzana przez organizm jest równoważona przez ilość ciepła oddawanego do środowiska.
(Znajdź i napisz definicję) Mikroklimat gorący:

(Znajdź i napisz definicję) Mikroklimat zimny:

(Znajdź i wypisz) Nadmierne oziębienie prowadzi do:


Optymalnym środowiskiem pracy jest mikroklimat umiarkowany, gdy bilans cieplny jest równy zeru. w przypadku zwiększenia obciążenia termicznego bilans cieplny może być stosunkowo łatwo zrównoważony, a dyskomfort jest spowodowany przeciągami lub asymetrią chłodzenia.

Zapamiętaj
W hali fabrycznej lub w pomieszczeniach biurowych, w który wysoka temperatura powietrza, na przykład 29°Celsjusza, jest spowodowana warunkami atmosferycznymi, a nie procesami technologicznymi, panuje mikroklimat umiarkowany.
(Znajdź i wypisz) Choroby wywołane działaniem wysokiej albo niskiej temperatury otoczenia:

(Znajdź i wypisz) Eliminacja lub zmniejszenie zagrożenia mikroklimatem w przypadku wykonywania prac elektrotechnicznych:
• mikroklimat zimny (rozwiązania techniczne):
• mikroklimat gorący (rozwiązania techniczne):