Uzupełnij poniższe schematy tak aby powstały odpowiednie równania reakcji w których substratem jest eten. Zastosuj wzory półstrukturalne odpowiednich związków organicznych



Uzupełnij Poniższe Schematy Tak Aby Powstały Odpowiednie Równania Reakcji W Których Substratem Jest Eten Zastosuj Wzory Półstrukturalne Odpowiednich Związków Or class=

Odpowiedź :

Witaj :)

  Naszym zadaniem jest zapisanie równań reakcji zapisanych w podanych schematach.

Reakcja a)

[tex]\Large \boxed{CH_2=CH_2+H_2\xrightarrow {kat.} CH_3-CH_3}[/tex]

  Reakcja przedstawia katalityczne uwodornienie alkenu (etenu). W wyniku tej reakcji pęka wiązanie podwójne, a kolejne atomy wodoru przyłączają się do pierwszego, oraz drugiego atomu węgla. W reakcji tej powstaje alkan (węglowodór nasycony), o nazwie etan.

Reakcja b)

  [tex]\Large \boxed{CH_2=CH_2+HCl\rightarrow CH_3-CH_2Cl}[/tex]

  Reakcja przedstawia addycję cząsteczki chlorowodoru do alkenu (etenu). W reakcji tej następuje przyłączenie atomu wodoru do pierwszego atomu węgla oraz atomu chloru do drugiego atomu węgla. W wyniku zachodzącej reakcji następuje pęknięcie wiązania podwójnego i powstanie cząsteczki nasyconej. Produktem reakcji jest chloroetan. Ponieważ cząsteczka jest symetryczne, nie ma znaczenia, do którego atomu węgla przyłączymy wodór, a do którego chlor.

Reakcja c)

[tex]\Large \boxed{CH_2=CH_2+H_2O\xrightarrow {H^+} CH_3-CH_2OH}[/tex]

  Reakcja przedstawia addycję wody do alkenu w środowisku kwasowym. Reakcja addycji wody do alkenów w środowisku kwasowym jest metodą otrzymywania alkoholi I-rzędowych. W reakcji tej jeden atom wodoru z cząsteczki wody przyłącza się do jednego atomu węgla, a grupa hydroksylowa -OH do drugiego. W wyniku powyższej reakcji (etenu z wodą) otrzymujemy alkohol (etanol/alkohol etylowy).

Reakcja d)

[tex]nCH_2=CH_2\xrightarrow {p,\ T,\ kat.} -[-CH_2-CH_2-]_n-[/tex]

  Rekcja przedstawia polimeryzację etenu. Polimeryzacja polega na łączeniu się pojedynczych cząsteczek alkenów w większe grupy, w wyniku czego otrzymujemy związek o dużej masie cząsteczkowej zwanej polimerem. Polimeryzacja wymaga zastosowania podwyższonego ciśnienia, podwyższonej temperatury oraz katalizatora. W wyniku polimeryzacji etenu otrzymujemy związek o nazwie poli(etylen).