Rozwiązane

1 Opisz trzy grupy społeczne, do których należysz (lub należałaś / należałeś, lub chciałabyś / chciałbyś należeć w przyszłości). Uwzględnij wśród nich jedną grupę formalną i jedną nieformalną - z uwzględnieniem - Nazwa grupy, członkowie grupy, rodzaje więzi łączących członków grupy, rola odgrywana przez Ciebie w grupie, przykładowe działania podejmowane przez Ciebie w grupie.


2

Porównaj wspólnotę obywatelską we współczesnym państwie demokratycznym i starożytnych demokratycznych Atenach. Wskaż dwa podobieństwa i dwie różnice oraz sformułuj wynikające z nich wnioski.



Porównaj wspólnotę obywatelską we współczesnym państwie demokratycznym i starożytnym republikańskim Rzymie. Wskaż dwa podobieństwa i dwie różnice oraz sformułuj wynikające z nich wnioski.





3

Wskaż dwa podobieństwa między wspólnotą tutejszych a współczesną wspólnotą obywatelską. Sformułuj wnioski dotyczące stosunku tych wspólnot do pojęcia bonum commune.





Wskaż dwie różnice między wspólnotą tutejszych a współczesną wspólnotą obywatelską. Sformułuj wnioski dotyczące stosunku tych wspólnot do pojęcia bonum commune.



4

Omów dwie pozytywne/negatywne konsekwencje funkcjonowania państwa narodowego dla jego obywateli.



5

Przedstaw, w jaki sposób szowinizm, ksenofobia, kosmopolityzm i internacjonalizm mogą wpływać na pojmowanie patriotyzmu/nacjonalizmu. Uzupełnij schemat.



6

Oceń znaczenie sztafety pokoleń dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Sformułuj dwa argumenty na uzasadnienie swojej opinii.



Oceń rolę sztafety pokoleń w walce Polaków z wynaradawianiem przez zaborców w XIX w. Sformułuj dwa argumenty na uzasadnienie swojej opinii.



7

Zdania prawda/fałsz.



8

Wskaż dwa podobieństwa między warunkami życia obywateli w faszystowskich Włoszech i nazistowskich Niemczech. Uzasadnij, że wskazane przez Ciebie podobieństwa wynikają ze specyfiki państwa totalitarnego.



Wskaż dwa podobieństwa między warunkami życia obywateli w nazistowskiej III Rzeszy i komunistycznym Związku Sowieckim. Uzasadnij, że wskazane przez Ciebie podobieństwa wynikają ze specyfiki państwa totalitarnego.