Zad.1.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny o przyprostokątnych długości 8 i 6. Oblicz pole powierzchni całkowitej oraz objętość tego graniastosłupa, jeśli jego wysokość jest równa 12.
Zad.2.
Na rysunku przedstawiającym sześcian wskaż kąt, który przekątna AH ściany bocznej tego sześcianu tworzy:
a) z przekątną podstawy wychodzącą z wierzchołka A,
b) z przekątną sześcianu wychodzącą z wierzchołka A,
c) z krawędzią AB,
d) z podstawą ABCD,
e) z krawędzią GH,
f) ze ścianą ABFE.
Który z tych kątów jest kątem prostym?
Zad.3.
Miara kąta zawartego między przekątnymi ścian ocznych graniastosłupa prawidłowego czworokątnego, wychodzącymi z tego samego wierzchołka, jest równa 60°, a krawędź podstawy ma długość 6. Oblicz długość przekątnej tego graniastosłupa, oraz oblicz objętość.
Zad.4.
Przekątna graniastosłupa prawidłowego czworokątnego ma długość 8 i tworzy z podstawą kąt, którego tangens jest równy 4[tex]\sqrt{2}[/tex]. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Zad.5.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb o przekątnych długości 8 i 10. Dłuższa przekątna graniastosłupa jest nachylona do podstawy pod kątem 45°. Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Zad.6.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trapez równoramienny o podstawach długości 8 i 2 oraz wysokości równej 3. Oblicz objętość tego graniastosłupa, wiedząc, że jego przekątna ma długość 5[tex]\sqrt{2}[/tex].
Bardzo proszę o pomoc!!
Będę wdzięczna jeśli do tych zadań będą rysunki. ;)