Rozwiązane

1. Światło przechodzi z ośrodka o współczynniku załamania światła równym 1,27 do powietrza. Kąt padania wynosi 30°. Czy w opisanym przypadku wystąpi całkowite wewnętrzne odbicie? Jaka jest wartość kąta granicznego dla tego materiału?

2. Przedmiot umieszczono w odległości 11 cm przed dwuwypukłą soczewką wykonaną z materiału o współczynniku załamania 1,27. Promienie krzywizny tej soczewki wynoszą 6 cm i 9 cm. W jakiej odległości od przedmiotu powstanie jego obraz oraz jakie będą jego cechy? Powierzchnię o promieniu 6 cm następnie posrebrzono. Oblicz zdolności skupiające soczewki przed i po posrebrzeniu.

3. Siatka dyfrakcyjna ma 12000 rys na 270 mm. Prostopadle na siatkę pada światło o długości fali λ = 589 nm. Ile wynosi stała siatki d (podaj wynik w nm)? Pod jakim kątem obserwujemy pierwszy prążek interferencyjny? Ile maksymalnie prążków da się zaobserwować?

4. W jakiej odległości od soczewki skupiającej o ogniskowej f = 0,9 m należy umieścić włókno świecącej żarówki, aby na ścianie odległej o l = 5 m od przedmiotu otrzymać powiększony obraz włókna? Wykonaj rysunek przedstawiający konstrukcję obrazu w opisanej sytuacji.