2. Napisz notatkę na temat Jak Andrzej Wajda wybiera aktorów?", streszczając każdy akapit do 1-2 zdan.
WYBOR AKTORÓW WYMAGA NATCHNIENIA
1.Pewien koneser teatru powiedział mi niedawno Pracując z niezdolnymi aktorami popelnia pan aż dwa grzechy. Pan sam traci czas, a zdolni
aktorzy bezczynnie czekają na pana.
2. W pracy reżysera są tylko dwa momenty, które wymagają natchnienia, przebłysku jasnowidzenia. Pierwszy -to moment decyzji o czym i jaki chce zrobić film. Drugi to właśnie wybór aktorów, Oczywiscie samo natchnienie nie wystarczy, jeżeli reżyser nie zna rynku aktorskiego. Chodząc do kina, de teatru, odwiedzając szkoły aktorskie, zespoły amatorskie, ogledaj spektakle o wielkiej randre i skromne przedsięwzięcia na prowin- reżyser latami gromadzi w pamięci material, którego nie znajdzie w idnej agencji. To wame: należy oglądać dosłownie wszystko! A równocześnie trzeba pilnie obserwować własne otoczenie, traknując każdego, jak potencjalnego wykonawcę roli.
3. Długo mylalem o sfilmowaniu Dantona" po wystawieniu tej sztuki w teatrze, ale dopiero, kiedy pewnego wieczoru ujrzałem w scenie Gerarda Depardieu zrozumiałem zobaczyłem żywego Dantona! Wtedy już wiedziałem, he musty - i mogę zrobić ten film
4.Poszukiwanie obsady powinno razpoczynać się wcześnie, wtedy gdy tylko reżyser określa swoj temat, kiedy zaczyna pisać scenariusz..
5 Jestem globoko przekonany, że wybor aktorów wymaga twórczego natchnienprzechodzą te same przemiany, w końcu solidarnie odchodzą z ekranu. Strach pomyśleć, ilu jest utalentowanych aktorów, którzy czekają na swoją rolę, na swego reżysera i na ową chwilę jego natchnienia.
Reżyser pracuje w materiale zmiennym, chwiejnym i kapryśnym. bo są nim ladrie aktorzy. To, że ktos wczoraj zagrał pięknie w filmie. wcale nie oznacza, że jutro będzie rownie dobry Mogł to być przypadek okoliczności, ktory nigdy więcej się nie powtórzy
6.Reżyser rzadko występuje sam na ekranie. Jesli wipe utosamia się z Items 2 postaci, musicale aktora pokrewnego mu charakterem i temperamentem, kogo, kao cielenia jego ideal fizyczny. To własnie thumaczy przywiązanie reżyserów do pewnych aktorów. Starzeją się razem, przechodzą te same przemiany, w końcu solidarnie odchodzą z ekranu. Strach pomyśleć, ilu jest utalentowanych aktorów, którzy czekają na swoją rolę, na swego reżysera i na ową chwilę jego natchnienia.
7.W każdym filmie, poza dwiema lub trzema rolami głównymi istnieją role epizodyczne. Uważam, że warto je powierzać aktorom o silnej osobowości, jeżeli te postacie mają zapaść widzom w pamięć. Wykonawca niewielkiej roli musi być szczególnie wyrazisty, dopiero wtedy bowiem wyciśnie piętno na postaci. Rola w scenariuszu zaledwie naszkicowana może stać się wówczas kreacją. W rezultacie zobaczycie na ekranie żywych ludzi, postacie znacznie bogatsze niż kilka zdań, jakie im poświęcono w scenariuszu.
8. Pamiętajcie: nie ma ról nieważnych, są tylko niewrażliwi reżyserzy. którzy nie potrafią w nich dostrzec możliwości aktorskich. Jeśli więc postać epizodyczna ma tylko przemknąć przez ekran, musi ją grać aktor, który samą swoją obecnością, swoim wyglądem przyciągnie uwagę widowni.