Alek zaoszczędził 180zł postanowił, że 1/6 kwoty przeznaczy na prezent dla siostry, 1/10 na bilety do kina, 1/12 na słodycze, a za reszte kupi sobie płyte ulubionego zespołu. Ile kosztowała płyta??



Odpowiedź :

prezent dla siostry-180zł/6=30zł

bilety do kina- 180zł/10=18zł

słodycze- 180zł/12=15

płyta- 180zł-(30 zł+18zł+15zł)=180 zł-63=117zł

płyta kosztowała 117 zł
180-1/6*180-1/10*180-1/12*180=180-30-18-15=117

Czy napewno dobrze przepisałeś/aś zadanie? Nie chodziło o1/10 pozostałej kwoty itd? ;p