Zeszyt kosztuje x zł, pisak jest o 2.50 zł droższy od zeszytu. Ołowek jest 3 razy tańszy od pisaka, cena cyrkla stanowi 25% ceny zeszytu. Zapisz odpowiednie wyrazenia algebraiczne:
a) Ile trzeba zapłacic za zeszyt i ółowek?
b) Ile zł reszty z 50 zł otrzymasz jesli kupisz 2 pisaki i 3 ołowki?
c) o ile wieciej trzeba zaplacic za 6 olowkow niz 2 cyrkle

bardzo prosze o pomoc!!!



Odpowiedź :

Rdbb
Zeszyt kosztuje x zł, pisak jest o 2.50 zł droższy od zeszytu. Ołowek jest 3 razy tańszy od pisaka, cena cyrkla stanowi 25% ceny zeszytu. Zapisz odpowiednie wyrazenia algebraiczne:
a) Ile trzeba zapłacic za zeszyt i ółowek?
b) Ile zł reszty z 50 zł otrzymasz jesli kupisz 2 pisaki i 3 ołowki?
c) o ile wieciej trzeba zaplacic za 6 olowkow niz 2 cyrkle

a) x + (x +2,50/3)
b) 50 - (2*(x+2,50)) - (3*((x+2,50)/3)))
c) (6*(x+2,50)/3)) - 2*25%x